Vyzvali je, aby zpřísnili zákon o střetu zájmů, omezili imunitu zákonodárců, zprůhlednili systém výhod a odměňování poslanců a senátorů či přijali etický kodex zákonodárce. "Teď už je zbytečné volat obecně po nápravě politické kultury, je třeba spíše zlepšit konkrétní zákony, které ji pomáhají nastavovat," řekl novinářům jeden z pořadatelů Jakub Jareš.

Na internetu se podle něj ke studentské akci připojilo na 1200 lidí. Dnešní happening před Strakovu akademií byl ale komorní. "Je ráno a prší," komentoval malou účast. V tu dobu už ve Strakově akademii zasedala poprvé nová vláda v čele s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD).

Proti jeho předchůdci Stanislavu Grossovi (ČSSD) pořádali jeho odpůrci demonstrace každý týden. "Tato vláda zatím nic nepředvedla, teprve začíná, takže se necháme překvapit," uvedl Jareš.

Na závěr happeningu vynesli studenti po vzoru staročeské Morany vílu Amorálku, kterou hodili do nedaleké Vltavy. Uklidili také vylitý sliz, který vyrobili ze škrobu a potravinářského barviva. Věří, že i politici začnou po sobě "uklízet" a zasadí se o zlepšení politické kultury v České republice.

Ztráta sebereflexe

Studenti politikům vyčítají, že ztratili schopnost sebereflexe a vyjednávají s komunisty.

"Někteří politici se nestydí, když jsou přistiženi při lži, nestydí se, když jsou odhaleny jejich nejasné majetkové poměry. Nestydí se už dokonce, ani když skrytě či otevřeně smlouvají se stranou, která se nikdy zřetelně nedistancovala od své totalitní předchůdkyně, jež pustošila naši zemi přes 40 let. Nestydí se prostě za nic, a tak se čas od času v této zemi každý druhý stydí za ně," uvádí se ve výzvě, kterou organizátoři předali na úřad vlády i sekretariáty všech parlamentních stran s výjimkou KSČM.