"Rád bych našel funkční kompromis, ale přiznám se, že v tuto chvíli si zdaleka nejsem jist, zda je realistický," prohlásil. On a jeho stranický kolega Vladimír Laštůvka chtějí posílit vliv ČSSD na českou zahraniční politiku. Žádají mimo jiné, aby se prvním náměstkem ministra stal současný velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček. "Pan ministr Svoboda Kmoníčka odmítl," řekl Kavan.

Jednání budou podle něj pokračovat příští týden. Vládu kromě Kavana a Laštůvky napíná i několik dalších poslanců ČSSD, a to Josef Hojdar, Robert Kopecký a zřejmě ještě další.

Kavan v úterý v Radiožurnálu uvedl, že ví o pěti členech klubu ČSSD, kteří nejsou rozhodnuti. Mluvil o nejmenovaném "moravském poslanci". V kuloárech se spekuluje o Petru Lachnitovi, který ale v úterý ani dnes nebral mobilní telefon, takže se k tomu zatím nevyjádřil.

Když se ho ČTK před týdnem ptala, zda vládu podpoří, řekl, že počká, "jak se věci vyvinou". Kavan dnes neuvedl, zda jde opravdu o Lachnita, či někoho jiného.

Kabinet bude při sněmovním hlasování o důvěře potřebovat opravdu každý hlas koaličních poslanců, protože opozice ho podpořit nehodlá. Vládní strany mají ve dvousetčlenné dolní komoře dohromady 101 mandátů. Nesouhlas byť i jediného koaličního poslance by tedy mohl vládě zlomit vaz.

Vládu by to ale neohrozilo, kdyby počet koaličních "odpadlíků" vyvážil stejný počet opozičních poslanců, kteří by se hlasování nezúčastnili. Paroubek věří, že poslanci ČSSD nakonec vládu podpoří.