Humanitární sbírky na podporu jihovýchodní Asie tak získají 9,2 miliónu korun a na pomoc slovenským Vysokým Tatrám stát na DPH vrátí 1,6 miliónu korun.

Navržené řešení je pouze provizorní. Ministr financí Bohuslav Sobotka by chtěl problém placení DPH u dárcovských textových zpráv vyřešit systémově. Návrh, jak odlišit finanční dar od telekomunikačního poplatku, by měl do konce září vypracovat předseda rady vlády pro nestátní neziskové organizace společně s ministerstvem financí.

Mobilní operátoři by tak v budoucnu měli odlišit cenu služby a samotného daru. Zdanit by se měla jen menší částka, kterou budou lidé platit za poslání SMS; samotný dar by byl od daně osvobozený. Po této systémové změně volají i zástupci neziskových organizací.

Posílání darů prostřednictvím SMS zpráv z mobilních telefonů je českým vynálezem a rychle se rozšířilo. Lidé takto přispívali především na pomoc jihovýchodní Asii, kterou na konci loňského roku zasáhlo ničivé zemětřesení a následné vlny cunami zabily přes 270 000 lidí.

Společnost Člověk v tísni do poloviny dubna obdržela na obnovu Srí Lanky jen prostřednictvím 162 000 dárcovských zpráv téměř 4,4 miliónu korun. Ještě úspěšnější byla Nadace ADRA, která na Asii vybrala textovými zprávami téměř 46 miliónů korun. Lidé nadaci do poloviny dubna zaslali 1,6 miliónu dárcovských zpráv. Více než 22 000 textovek, což přesahuje částku 600 000 korun, poslali zatím dárci na konto České katolické charity na projekty v Indonésii. Celkově Češi na pomoc Asii poskytli 350 miliónů korun.

Češi posílali "esemesky" také na obnovu Vysokých Tater, které loni v listopadu poničila vichřice. Slovenská vláda odhadla škody na 8,7 miliardy eur, tedy asi 344 miliardy slovenských korun.