Návrh podpořilo 133 ze 135 delegátů ÚVV. Paroubek tak zhruba rok a čtvrt povede mírně obměněný kabinet, jenž stojí na koalici tří stran - ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Sociální demokracie obsadí v osmnáctičlenné vládě devět postů a na další tři dosadila vybrané nestraníky.

Lidovci i unionisté si uchovali po třech vládních křeslech, na která kromě Vladimíra Mlynáře usednou stejní politici, jako za vlád Špidly a Grosse. Jméno náhradníka za stíhaného Mlynáře, který rezignoval, dosud Unie svobody nezveřejnila. [celá zpráva]

Paroubek má představu, že se svým předchůdcem a stranickým předsedou Grossem vytvoří tandem. "Já jsem ve vedení vlády, pan Gross je ve vedení soc. dem. Není to tak neobvyklý příběh."

Paroubek doplnil, že s Grossem bude v pravidelném styku, stejně jako s šéfy ostatních koaličních stran. "Určitě existuje tandem Gross - Sobotka, ale v rámci strany. Existuje ale duální systém, oddělení funkce premiéra a předsedy strany, tak jsem to myslel. Stranicky může dále existovat cokoli," vysvětlil Právu Paroubek. [celá zpráva]

Kalousek: už nám nic nebrání vládnout

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek rozhodnutí sociálních demokratů přivítal. "Už nic nestojí v cestě ústavním krokům, které povedou k tomu, aby dál pokračovala vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU," řekl ČTK.

Nic podle něj nebrání ani tomu, aby partnerské strany podepsaly smlouvu o spolupráci o společné vládě. Její podepsání se očekává nejpozději v úterý. Paroubkova vláda pak by mohla o důvěru požádat v prvním či druhém květnovém týdnu.