Státní bezpečnost nabízela v minulém režimu Paroubkovi spolupráci. Paroubek podle svých slov spolupráci odmítl. StB ho zaevidovala v roce 1982 na dobu tří let jako kandidáta tajné spolupráce, stejně jako dalších 3800 lidí v této kategorii.

Odbor pro boj s vnitřním nepřítelem krajské správy StB Praha vedl tehdejšího ekonomického náměstka podniku Restaurace a jídelny pod krycím jménem Roko.

V oficiálních seznamech StB jméno Jiří Paroubek nefiguruje, kandidáti tajné spolupráce a takzvaní důvěrníci v nich totiž podle rozhodnutí Ústavního soudu z roku 1991 nesmí být zařazeni. Státní bezpečnost jako kandidáta tajné spolupráce evidovala krátce například i Václava Havla, než ho převedla do kategorie nepřátelské osoby.

Paroubkovi by nevadila legalizace lehkých drog

Paroubkovi by nevadil benevolentnější přístup státu k takzvaným lehkým drogám. Souhlasí také s eutanazií. Uvedl to ve čtvrtek v pořadu Press Klub na Frekvenci 1.

"Asi bych mohl uvažovat o některých měkkých drogách, že by se mohly legalizovat. Myslím, že rozdíl mezi alkoholem a třeba marihuanou asi není takový," řekl. Dodal, že jasný názor ale nemá.

Vláda se přitom na konci loňského roku rozhodla důrazněji bojovat právě proti takzvaným lehkým drogám, mezi které patří marihuana nebo extáze. Vypracovala za tímto účelem novou národní strategii protidrogové politiky. Největšími zastánci tvrdého přístupu ke všem narkotikům bez rozdílu jsou zejména křesťanští demokraté. Benevolentnějšími názory jsou naopak známi někteří zástupci Unie svobody.

Eutanazie je podle současné právní úpravy de facto vražda a hrozí za ni teoreticky i výjimečný trest. Podle nového trestního zákona, který však ještě nebyl schválen, by se trestala maximálně šestiletým vězením.