Svoboda to řekl v Lucemburku, kde se účastní schůzky ministrů zahraničí zemí EU. Tlak na největšího partnera bývalé koalice byl podle něj kontraproduktivní. Svoboda postup své strany, kterou vede Miroslav Kalousek, kritizuje už od počátku krize. Přímo Kalouskovo jméno ale Svoboda nevyslovil, mluvil jen o vedení strany.

"Stále se postupně naplňuje obava, kterou jsem odjakživa měl, že vystoupíme z koalice, ta se rozpadne a vznikne menšinová vláda s podporou KSČM,"  řekl Svoboda. Komunisté podle něj těží z toho, že vládní strany ztrácejí důvěrů oni jen vše pozorují a komentují.

Podle Svobody bylo správné, že lidovci poukázali na chování premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) a že ho kvůli nejasnostem kolem majetkových poměrů jeho rodiny vyzvali k odstoupení.

Klaus menšinovou vládu nechce

Vládní krizi odstartovaly před třemi měsíci nejasnosti kolem majetkových poměrů Grosse a podnikání jeho ženy. Ve čtvrtek se sice politici vládních stran domluvili na novém pokračování spolupráce, sociální demokracie, ať se na ní její zástupci podílely, ji ale nakonec neschválila. Gross, který sám dohodu dojednával, obvinil lidovce z nepřijatelného vydírání a z toho, že blokují koaliční jednání nereálnými podmínkami.

Prezident Václav Klaus, který nyní má na stole demise sedmi ministrů trvá na tom, že jedinými východisky z krize je vláda sestavená ze stran bývalé koalice nebo předčasné volby. [celá zpráva]