Na stole je i návrh ODS na generální dohodu, která umožní zemi dovést k předčasným volbám. Lidovci se podle vyjádření předsedy strany Miroslava Kalouska dohodnout chtějí. "Jdeme na jednání se skutečnou vůlí se dohodnout," řekl Kalousek Českému rozhlasu.

Podle něj je na dohodu nejvyšší čas, neboť "máme několik týdnu zpoždění". "Nám jde o stabilní, důvěryhodné řešení," dodal.

Na co možná nejrychlejší řešení krize v úterý naléhal i prezident Václav Klaus. Ve hře je stále vláda vedená českým velvyslancem v EU Janem Kohoutem. Pokud však i středeční večerní schůzka zkrachuje, je sociální demokracie připravena vládnout menšinově. Na jednání by měli unionisté opětovně předložit svůj návrh na demisi celé vlády. Pokud se tak nestane, ministři US-DEU Karel Kühnl a Pavel Němec podají demise.

Spor o koncepci vlády

Hlavní požadavek lidovců, aby případnou novou společnou vládu vedl někdo jiný než Gross, padl již minulý týden. Premiér Gross totiž uvedl, že je připraven rezignovat. To uvítal i prezident Václav Klaus, když dodal, že je novou vládu se stojedničkovou většinou ve Sněmovně připraven podpořit.

Kamenem úrazu mezi ČSSD a KDU-ČSL je koncepce nové vlády. Na té se lidovci se sociálním demokraty nemohou dohodnout. "Největší problém je v tom, že KDU-ČSL se odmítá bavit o vládě, která by byla trošku posunuta od politických stran," řekl Právu v úterý Stanislav Gross. "Nemáme stejný názor na filozofii, na koncepci té vlády," popsal rozpor šéf lidovců Kalousek.