Úterní jednání nad tímto návrhem ale nevedlo k žádné dohodě, pokračovat se tak bude ve středu. [celá zpráva]

Budoucímu předsedovi vlády by přitom všechny tři strany nabídly širší seznam možných kandidátů, z nichž by pak vybral ministry - ČSSD alespoň 25, KDU-ČSL a US-DEU po osmi adeptech.

"Budoucí předseda vlády z této nabídky dle odborných a dalších kritérií vybere členy budoucí vlády a navrhne její složení, včetně odpovědnosti za jednotlivé resorty," uvádí se v návrhu, který v úterý vyjednavači ČSSD předložili svých bývalým koaličním partnerům.

Především lidovcům se ale takový model nezamlouvá a žádají obvyklou koaliční smlouvu. [celá zpráva]

Návrh ČSSD počítá s tím, že v případě uzavření dohody tří stran a prezidenta republiky premiér Stanislav Gross (ČSSD) podá demisi a nahradí ho nynější velvyslanec ČR při EU Jan Kohout. Kohoutův tým by vedl zemi až k řádným volbám v polovině příštího roku. Strany by se měly zavázat, že její poslanci vysloví vládě důvěru a že se spolu s vládou zasedí o ratifikaci evropské ústavy a rozpočtu na příští rok.

Větší slovo pro poslance

Větší slovo mají dostat poslanci. "Poslanecké kluby smluvních stran uzavřou samostatnou dohodu, která zajistí dostatečnou parlamentní komunikaci a podporu na půdě Poslanecké sněmovny," uvádí se v dokumentu. Také programové prohlášení vlády má budoucí premiér konzultovat se sněmovními frakcemi.

Kohout by se také veřejně zavázal, že když ho k tomu vyzvou minimálně dvě smluvní strany, předstoupí před sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry.

"(Strany) berou na vědomí veřejný závazek budoucího předsedy vlády, že když ho k tomu vyzvou minimálně dvě smluvní strany, předstoupí před Sněmovnu se žádostí o opětovné vyslovení důvěry," uvádí se doslova v návrhu.