"Já nechci, aby to znělo jako nějaká pevná ultimáta, takže samozřejmě ty časy jsou pohyblivé, ale v zásadě si myslíme, že příští týden je zhruba tak to období, kdy by mělo dojít k rozhodnutí, zda toto je cesta, která je akceptovatelná pro naši politickou scénu," řekl Gross novinářům po sobotním ÚVV soc. dem.

Pokud lidovci a US-DEU navržený projekt nepodpoří, "ČSSD v souladu s usnesením sjezdu bude podporovat stávající vládu, která po rekonstrukci bude pracovat jako menšinová", píše se v usnesení ÚVV.

"Začínáme na zelené louce"

Gross zdůraznil, že již neexistuje žádný smluvní vztah mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, protože lidovci jednostranně vypověděli koaliční smlouvu: "Začínáme na zelené louce. My chceme na této louce dospět k jednorázové dohodě, ale je zapotřebí, aby toto takto bylo vnímáno všemi partnery."

Gross řekl, za jakých podmínek by podal demisi. Podle něj musí vzniknout nezpochybnitelná politická dohoda mezi alespoň třemi subjekty - ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU a musí být dohoda s prezidentem republiky. "A v jednom okamžiku, samozřejmě plus minus, je možné podat moji demisi a jmenovat nového předsedu vlády. To jsou věci, které mohou probíhat, myslím, v jasných časových sledech a bez většího prodlení," dodal premiér.

Ostře se přeli

Podle mluvčí soc. dem. Lucie Orgoníkové bylo sobotní usnesení ÚVV soc. dem. o podpoře tříbarevného projektu přijato "optickou většinou". Ústřední výkonný výbor si však vymínil na návrh poslance Jana Kavana, že se mimořádně sejde po ukončení jednání o nové vládě a schválí její složení.

Podle informací účastníků uzavřeného jednání byla diskuse místy velmi ostrá. Například záměr ministrů za ČSSD, kteří chtějí odejít, pokud vznikne menšinová vláda opírající se o KSČM, přirovnali někteří řečníci k rozbíjení kabinetu, které udělali lidovci.

Na ÚVV vystoupil velvyslanec ČR při Evropské unii Jan Kohout, kterého předseda ČSSD a premiér Stanislav Gross navrhuje za šéfa proevropské vlády. Proti Janu Kohoutovi, s nímž soc. dem. počítá jako s premiérem, šéf lidovců Miroslav Kalousek nic nemá. Podle jeho slov lidovci museli ze 70-80 procent předpokládat, že soc. dem. nominuje bývalého komunistu.

Paroubek s výjimkou?

Na dotaz, zda by přistoupil na pojistku, že ČSSD nebude prohlasovávat ve Sněmovně návrhy zákonů s podporou KSČM, Gross uvedl: "V nějaké podobě si to dovedu představit, mám o ní naprosto konkrétní představu. Bude to věcí jednání." Vzápětí však doplnil, že taková pojistka musí zachovávat prostor pro realizaci politiky soc. dem.

Podle Grosse jsou jasné některé základní limity a parametry nové vlády. Řekl, že by v ní neměly být nejviditelnější špičky politických stran ani ti, "kteří rozbili stávající vládní koalici nebo tu předchozí".

Gross však naznačil, že by nemusela striktně platit podmínka, že ve vládě nesmí být místopředsedové tří zúčastněných stran, alespoň pokud jde o ministra pro místní rozvoj a místopředsedu ČSSD Jiřího Paroubka.

Podle Grosse bude záležet na tom, kdo co z členů vlády má teď momentálně před sebou. Je-li tam "nějaký úkol, který je třeba udělat a je nezpochybnitelný, je ve prospěch většiny obyvatel tohoto státu, no tak třeba v některých věcech bude muset pokračovat. Čili není to tak paušálně vymezené," dodal Gross.

Podle informací od účastníků zasedání ÚVV, které bylo pro novináře uzavřené, Paroubek nebyl ve svém vystoupení na ÚVV proti menšinové vládě, která by se opírala o KSČM. Měl údajně říct, že ho přitom nemůže nikdo podezírat ze sympatií ke komunistům, protože v soc. dem. stojí tak napravo, že víc napravo byl jenom první polistopadový předseda strany Jiří Horák. Jeden ze starších členů ÚVV ovšem v kuloárech tvrdil, že Horák v roce 1948 hlasoval pro sloučení ČSSD a KSČ.