"Snaha recyklovat současnou vládu v minulosti nenacházela podporu veřejnosti a veřejnost je v zásadě i dost skeptická k tomu, že by mohla být opět vytvořena koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody," řekl Právu ředitel STEM Jan Hartl.

Podle výzkumu se také zdá, že čím dál víc lidí přestává věřit politikům, že jsou ještě schopni se dohodnout na rozumném řešení. Přibylo totiž příznivců předčasných voleb. Zatímco v obdobném výzkumu pro Právo z počátku března se pro ně vyslovilo 40 procent respondentů, tento týden to byla již necelá polovina (49 %) občanů.

V průzkumu bylo během 7. a 8. dubna osloveno 636 respondentů nad 18 let.

Veřejné mínění zjevně reaguje na fakt, že koalice, která v 200členné Sněmovně disponuje nejtěsnější většinou 101 hlasů, již dvakrát zkrachovala.

Polovina věří v ozdravení politiky

Pro vypsání mimořádných voleb je potřeba široké shody stran. Vzhledem k odmítavému stanovisku soc. dem. a komunistů jsou zatím nepravděpodobné. Otevřeně po nich volá pouze ODS. Lidovci, stejně jako komunisté, je považují až za poslední možnost.

Hartl poznamenal, že z průzkumů dlouhodobě vyplývala neochota lidí k radikálním řešením, jakým jsou právě předčasné volby. Nyní se však veřejnost touto možností zaobírá více.

Na dva stejně velké tábory je společnost rozdělena i v názoru, zda současná vládní krize povede k ozdravení politické scény. Pro se vyslovilo 49 procent a proti 51 procent. Výzkum také ukázal, že většina lidí (67 %) pozorně sleduje vývoj situace ohledně osudu stávající vlády.

Podle Hartla se delší čas ukazuje, že jedním z problémů jsou nesvornost a rozpory uvnitř vládní koalice i uvnitř politických kruhů. Lidé podle ředitele STEM nabývají přesvědčení, že v takových podmínkách vláda nemůže efektivně vykonávat svou práci ve prospěch občanů.

Z ČSSD nejlépe dopadl Sobotka

Respondenti odpovídali i na otázku, kdo z představitelů soc. dem. by měl být premiérem. Žádný z nich nezískal většinu dotázaných. Nejlépe si vedl první místopředseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka, o němž se tento týden hovořilo jako o horkém kandidátu na premiérský post. V čele vlády by si jej přálo 28 procent.

Současný premiér Stanislav Gross získal 17 procent a jeho neúspěšný vyzyvatel na sjezdu soc. dem., vicepremiér Zdeněk Škromach, dosáhl podobného výsledku. Přálo by si jej 18 procent.

Výsledky exkluzívního výzkumu STEM pro Právo:
Měla by novou vládu tvořit opět koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU?
ANO NE
39% 61%
Sledujete pozorně vývoj situace kolem vlády?
ANO NE
67% 33%
Ozdraví krize politickou scénu?
ANO NE
49% 51%
Prospěly by ČR předčasné volby?
ANO NE
49% 51%