Šéf komunistů M. Grebeníček prohlásil, že plánovaný staronový kabinet bez Grosse bude pouze loutkovou vládou a nevěří, že jí prezident dá prostor. Nyní zřejmě přijdou rozhovory s lidovci a unionisty. Obě strany již projevily ochotu jednat, respektují také právo ČSSD vybrat toho, kdo bude novou vládu sestavovat. Moc se jim ale nelíbí Grossův požadavek, aby ve vládě nebyli ti, kteří ji nedávno, slovy Grosse, rozbíjeli.

"Původní návrh předsednictva byl schválen, a to naprostou většinou hlasů," řekl poslanec Stanislav Křeček. Byl navíc doplněn o požadavek, aby se ještě před závěrečným hlasováním o vládě ve sněmovně znovu sešel ústřední výkonný výbor a dohodu potvrdil.

Gross předpokládá, že v novém týmu by neměli zasedat výrazní představitelé ani jedné ze stran bývalé koalice. Mnozí sociální demokraté také požadují, aby už ve vládě nebyli odstupující ministři - tři lidovci, unionista Vladimír Mlynář a nestraník Jaroslav Bureš. "To v usnesení není, ale mlčky se to předpokládá," řekl Křeček.

Grossovi prý jde o stabilitu státu

Premiér vyzval lidovce a unionisty, aby dali přednost stabilitě státu před stranickými zájmy a umožnili vznik společné proevropské vlády. V jejím čele by podle ČSSD měl stanout diplomat Jan Kohout. Pokud taková jednorázová dohoda nevyjde, pak sociální demokracie hodlá v souladu se závěry nedávného sjezdu vládnout do řádných voleb v menšinovém kabinetu.

"Příští týden je zhruba období, kdy by mělo dojít k rozhodnutí, zda je tato dohoda přijatelná," uvedl Gross. Premiér zdůraznil, že mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU už neexistuje žádný smluvní vztah, protože lidovci koaliční dohodu jednostranně vypověděli. Nepřichází proto podle něj v úvahu vycházet z tohoto dokumentu, podle něhož měli lidovci i unionisté ve vládě po třech křeslech.

"Začínáme na zelené louce," řekl Gross. Situace se podle něj nepodobá loňskému létu, kdy padla vláda jeho předchůdce Vladimíra Špidly - tenkrát koaliční smlouva platila. "Pokud má někdo z KDU-ČSL pocit, že se začne tam, kde se začalo před třičtvrtě rokem, tak to nepřichází do úvahy," uvedl.

Šéf komunistů Miroslav Grebeníček k tomu dodal, že plánovaný staronový kabinet bez Grosse bude pouze loutkovou vládou a nevěří, že jí prezident dá prostor.

Jan Kohout byl v KSČ

Pokud by diplomat Jan Kohout stanul v čele kabinetu, chce se zaměřit na věcná témata, především ratifikaci evropské ústavy. Zmínil také daně a zákoník práce. Potvrdil, že v letech 1986 až 1989 byl členem KSČ. Uvedl, že do strany vstupoval v době perestrojky, když začínala takzvaná demokratizace a program reforem.

"Mně se v té době zdálo, že to je určitá obdoba Pražského jara a že to má nějaký smysl," řekl. Na dotaz, proč předlistopadové členství v komunistické straně neuvedl ve svém oficiálním životopise, odpověděl, že tento fakt nikdy neskrýval, ale podle něj do profesního životopisu nepatří.