Jasněji bude podle Dostála po čtvrtečním zasedání poslaneckého klubu a předsednictvu soc. dem. a po sobotním ústředním výkonném výboru. "Nevylučuji, že se to může stát," připustil Dostál ve Frekvenci 1.

Sociální demokracii by tak Gross uvolnil ruce k jednání o obnově tříbarevné koalice pod jiným premiérem a sám by se mohl jako předseda strany soustředit na předvolební kampaň. Toto klíčové rozhodnutí mu mohl s předstihem ulehčit prezident Václav Klaus, který pondělí oznámil, že by jmenoval novým premiérem opět sociálního demokrata.

Šéf lidovců opět pro trojkoalici

Předseda lidovců Miroslav Kalousek včera v BBC potvrdil zájem o obnovu spolupráce se soc. dem. a US-DEU: "Podá-li vláda nebo pan premiér demisi, což bychom pokládali za správné, tak nejlepší situace podle našeho názoru je pokračování spolupráce koaličních stran bývalé koalice s jiným premiérem."

Tím podle Kalouska lidovci říkají, že jejich 21 hlasů ve Sněmovně je k dispozici tomuto projektu. Kalousek připustil, že by v takové vládě sám zasedl. "Nemohu vyloučit vůbec nic", řekl. Je však podle něj otázkou, do jaké míry je tato varianta reálná. V případě, že by selhala, budou lidovci jednat s nekomunistickými stranami.

Někteří poslanci ČSSD však včera dávali najevo, že s lidovci do koalice již nechtějí. Dnes o tom budou mluvit na zasedání svého klubu. Urychlit vývoj může i fakt, že Gross jako premiér nemůže počítat s nekomunistickými hlasy ve Sněmovně při hlasování o důvěře. Za takových okolností by mu i někteří soc. dem. z vlády utekli.

Podle Dostála Gross mluvil o své rezignaci už před více než měsícem. "Tehdy jsme se shodli, možná špatně jsme mu doporučili, aby to nedělal z jednoho prostého důvodu, který možná už po zítřku neplatí. Tehdy jsme nevěděli, že pan prezident pověří sestavením vlády soc. demokrata," řekl včera Dostál. [celá zpráva]

O možném konci Grossovy vlády svědčí včerejší jednání kabinetu, na němž se všeobecně očekávalo hlasování o demisi vlády jako celku, jak to navrhla US-DEU. Soc. dem., která má i přes názor unionistů, demisi lidovců i rezignaci Jaroslava Bureše stále ještě většinu 11:7, však Grossovými ústy překvapivě požádala o týdenní odklad. Důvodem je právě klíčové zasedání ÚVV, kde může dojít ke zvratu.

Klaus: jsem loajální

Prezident Václav Klaus zatím demise tří lidovců, Vladimíra Mlynáře a Bureše nepřijal a vyčkává, jak se rozhodne vláda. Včera situaci nechtěl komentovat. "Chovám se loajálně, respektuji rozložení sil v Parlamentu," uvedl pouze.

Ministr Dostál stejně jako další soc. dem. byl včera rozhodnut hlasovat proti demisi celé vlády, neboť nechtěl splnit "unionistický požadavek na kolektivní sebevraždu". Označil to za teatrální gesto.

První místopředseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka odmítl komentovat, zda by byl ochoten případně vést příští vládu a jestli již na toto téma nemluvil s prezidentem. Zopakoval své dřívější vyjádření, že ČR má vládu, premiéra a vláda neztratila důvěru ve Sněmovně. "Co je nyní aktuální, je personální rekonstrukce vlády," řekl novinářům. Míní, že by měl proto Václav Klaus jmenovat nové členy vlády, jak mu je navrhl premiér.

Šimonovský: každý mluvil jiným jazykem

Podle Sobotky byla diskuse klidná. "Byly zopakovány argumenty. Ministři za KDU-ČSL hovořili velmi dojemně," poznamenal.

Naopak podle místopředsedy KDU-ČSL a odstupujícího ministra dopravy Milana Šimonovského bylo jednání hodně emočně vypjaté, premiér podle něj do diskuse příliš nezasahoval.

"Zdálo se mi, že vyměnili příčinu problému za jeho následek," uvedl Šimonovský. Dodal, že mu chvílemi přišlo, že každá strana mluví úplně jiným jazykem. "Argumenty byly hodně podbarvené, ve smyslu, že někdo zklamal a někdo nezklamal," poznamenal Šimonovský.