"V den pohřbu papeže zavlají vlajky k uctění památky Jana Pavla II.," potvrdil mluvčí křesťanských demokratů Ondřej Jakob. Právě na návrh lidovců vláda o vyhlášení smutku rozhodla, podle Jakoba jednomyslně.

Pohřeb Jana Pavla II. se podle pondělního rozhodnutí kolegia kardinálů bude konat v pátek ve Vatikánu. Obřad začne v 10:00 a zúčastní se ho kolem 200 státníků z celého světa, především z křesťanských zemí, ale nejen z nich. Až do pátku se veřejnost může Janu Pavlovi II. poklonit ve Svatopetrské bazilice.

Z Česka se vedle poutníků vydá na pohřeb prezident Václav Klaus, chystá se i odstupující ministr zahraničí a místopředseda lidovců Cyril Svoboda. Premiér Stanislav Gross se pohřbu nezúčastní. Na pohřbu očekávají římské úřady až dva milióny lidí.

V Česku mohou truchlící podepisovat kondolenční archy, které budou odeslány do Říma, v budově apoštolské nunciatury do čtvrtka. Další kondolenční knihy jsou vystaveny v řadě významných kostelů a například také na ostravském konzulátu Polské republiky.