Ministr obrany Jaroslav Tvrdík podle Českého rozhlasu odhadl náklady spojené s posílením jednotky českých chemiků v Kuvajtu na 120 milionů.

Jde o hodnoty

Otázka financování české účasti na případném úderu proti Iráku je podle Kohouta až druhořadá. "Jde o něco víc než, kolik to bude stát. Jde o stabilitu a bezpečí v jednom regionu a potažmo pro celý svět," konstatoval.

Zvýšení počtu českých chemiků v Perském zálivu je součástí oficiální žádosti Američanů kvůli situaci kolem Iráku. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík ve čtvrtek řekl, že jednotka by mohla být posílena zhruba o sto specialistů, čímž by se její schopnosti zdvojnásobily. Uvedl, že ministerstvo hodlá náklady hradit ze svého rozpočtu. Spojenci přitom nabízejí, že uhradí dopravu lidí i materiálu. Český kontingent by také nejspíš mohl čerpat ze společných zásob například pohonných hmot.

Tvrdík prohlásil, že nepovažuje za možné spojit projednávání americké žádosti v parlamentu s diskusí například o dluhopisech nebo o škrtání v jiných rozpočtových kapitolách.