"Kromě pohřbu Svatého otce. Na něj pojedu. To je zásadní věc. Jinak žiji a pracuji, jako kdybych nebyl v demisi ," řekl včera v telefonickém rozhovoru s Právem. Připustil ale, že pokud by byl ještě v ministerské funkci, když bude zasedat orgán šéfů zahraničních resortů EU, vydá se tam.

Být jednou nohou z vlády ale není jednoduché. Svoboda čelí otázkám, co se bude dít v Česku, i od svých zahraničních partnerů. Nejvíce si užil, jak se svěřil, na zasedání Evropské rady, která se konala ještě před sjezdem ČSSD: "Byl jsem atakován dotazy, včetně od jednoho premiéra: Co blbnete? Co děláte, my tomu nerozumíme? Jeden z nich doslova použil v této souvislosti slovo crazy (bláznivý)."

Žádný z nich si však podle něj nemyslí, že nějaká hádka na české politické scéně znamená změnu v pozici Česka, spíš v jeho obrazu. "Oni spíš nechápou, proč to děláme," podotkl Svoboda. Zároveň prozradil, že zatím dostává "moc hezké" reakce od protějšků ze zahraničí. Nikdo z nich se s ním prý neloučil. "Ti, kteří neměli číslo mého mobilního telefonu, si o něj řekli. Jiní se svěřili, že mi pak chtějí osobně rukou napsat dopis," řekl s potěšením ministr.

Včera si šéf diplomacie užil své při návštěvě Ostravy, neboť za současné situace nemůže říci nic konkrétního ohledně vlády. "Říkám, že dlouhodobá perspektiva vlády je taková či onaká. Nemohu mluvit za sebe, protože moje dny v úřadu jsou sečteny. Mohu jen říkat, že předpokládám, že bude pokračovat v bezpečnostně-zahraniční politice Evropské unie, že bude to či ono, protože nemohu slíbit, že to budu dělat já," vysvětloval podle svých slov občanům.

Smutek v duši

Ministrovi je jasné, že na chodbách i v kancelářích Černínského paláce se spekuluje, co bude. "Dokážu si to představit. Je to lidské a tak to chodí. Úkoly náš úřad ale plní. Fungujeme. Všichni se chovají velmi slušně, a dokonce se ptají, co je třeba ještě udělat, takže jde o velké nasazení. Ale to, že to měříme na dny nebo týdny, je všem jasné," poznamenal.

Svoboda však nechce předjímat, jak se lidovci, včetně něho, zachovají při hlasování o důvěře vládě. "Až se tak stane... Považuji to za smutek. Byl jsem s Vladimírem Špidlou u zrodu koalice a naše vztahy byly založené na důvěře a spolupráci, takže já teď z toho výsledku nadšený nejsem. To je pochopitelné," ukončil Svoboda telefonický hovor.