Kalousek řekl, že nadále považuje za nejlepší řešení pokračování koalice bez Grosse. S ním se Klaus setká odpoledne. Klaus po setkání s Kalouskem řekl, že rozhodnutí KDU-ČSL odejít z Grossovy vlády, kterou loni v létě jmenoval, mění dosavadní politické uspořádání a vyžaduje zásadní kroky v nadcházejících dnech.

"Základna, na které byla budována dosavadní vládní koalice, už neplatí. Formát založený na 101 podpisech už neexistuje, 21 podpisů rozhodnutím KDU-ČSL v tomto smyslu ztrácí svou platnost," prohlásil prezident.

Uvedl, že si je vědom své ústavní role, které se nezříká. Podrobněji se vyjádří po setkání s dalšími aktéry vládní krize.

Rozhodne se v pátek

Kalousek znovu odmítl názor, že KDU-ČSL odchodem z vlády a hlasováním pro nedůvěru Grossova kabinetu dostala do hry komunisty. "Komunisty pouští do hry ten, kdo s nimi chce spolupracovat, to nejsou a nebudou křesťanští demokraté. Já nejsem Josef Plojhar, je na Stanislavu Grossovi, zda chce či nechce být Zdeňkem Fierliengerem," připomněl Kalousek poválečné předsedy lidové strany a sociálních demokratů, kteří otevřeně spolupracovali s komunisty.

"Ani na vteřinu nepochybuji, že Václav Klaus není Edvardem Benešem roku 48," dodal šéf lidovců. Odpoledne se má sejít ve Sněmovně s Grossem a oznámit mu, že KDU- ČSL odstupuje od koaliční dohody.

Předseda Unie svobody-DEU Pavel Němec dnes novinářům řekl, že jeho strana do hlasování Sněmovny o nedůvěře rozhodně nebude následovat lidovce. O setrvání nejmenší vládní strany v Grossově vládě rozhodne v pátek republikový výbor a poslanecký klub. Němec uvedl, že unie na rozdíl od lidovců dodržuje koaliční závazky. Další existence vlády podle něj záleží na dodržování programového prohlášení.

Na dotaz, zda unie zůstane ve vládě, která bude závislá na vůli komunistů, řekl, že je předčasné předbíhat událostem. "A co budete říkat na to, když komunisté pomohou ODS vládu svrhnout," poznamenal.

Prohlášení unionistického ministra informatiky Vladimíra Mlynáře, který nemíní být ve vládě závislé na KSČM, považuje za jeho osobní rozhodnutí. "Dokonce si myslím, že si kolega Mlynář pro sebe hledá východisko, jak vládu opustit," uvedl. "Já osobně se budu se chovat tak, jak se dohodneme na republikovém výboru a poslaneckém klubu. Do hlasování každopádně zůstáváme," řekl Němec, který je vicepremiérem a ministrem spravedlnosti.