Podle informací Práva bylo hlasování v poměru 13 ku 8. O tomto doporučení nyní jedná poslanecký klub, který by se měl definitivně rozhodnout, jak se v pátek zachová. Výkonný výbor KSČM dal komunistickým poslancům pouze doporučení. Doposud přitom vedení strany tvrdilo, že stanovisko výkonného výboru bude pro poslance závazné.

Rozhodnutí až po pátečním projevu premiéra

Komunisté mohou vládu v pátek podpořit přímo při hlasování, nebo tím, že se při hlasování zdrží. Druhou variantou je, že Grossovu kabinetu vyjádří nedůvěru. "Obě varianty nejsou dobré. Mělo by se pokračovat v jednáních," řekl Právu před jednáním výboru komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf.

Komunisté se budou chtít znovu ještě poradit po pátečním premiérově vystoupení ve Sněmovně těsně před hlasováním o nedůvěře jeho kabinetu. "Bude to proces, který neskončí jednáním výkonného výboru," zdůraznil Grebeníček.

Podle něj budou ještě ve čtvrtek zveřejněna jména nástupců lidoveckých ministrů, kteří dnes podávají demisi. "Požadujeme změnu vládnutí," řekl Grebeníček.

Grebeníček dal před čtvrtečním jednáním výkonného výboru najevo, že do pátečních 09:00, kdy parlamentní jednání o nedůvěře začne, se s Grossem nesetká. Uvedl jen, že Gross by se chtěl setkat se šéfy parlamentních stran kvůli privatizaci Českého Telecomu. Komunisté ji odmítají.

Stanovisko komunistů je pro páteční hlasování klíčové. Zastánci návrhu ODS na vyslovení nedůvěry vládě mohou zatím počítat s hlasy 57 vlastních poslanců a 21 zástupců KDU-ČSL. Předpokládá se, že se k nim přidá i nezařazený poslanec Tomáš Vrbík. Mají tak zatím nejvýš 79 hlasů. Chybí jim 22 hlasů, neboť k vyslovení nedůvěry je nutných nejméně 101 hlasů. Poslanců KSČM je celkem 41. Když se nikdo z nich k nedůvěře nepřidá, vláda hlasování přežije.