Z vlády odcházejí ministři dopravy Milan Šimonovský, zahraničí Cyril Svoboda a životního prostředí Libor Ambrozek. Jak připomíná ČTK své posty zřejmě opustí i desítky ministerských náměstků a vysokých státních úředníků. Znamená to rozpad vládní koalice.

 

"Jsme však svědky toho, že předseda vlády neváhá brát důvěryhodnost celé demokratické politiky jako rukojmí svých potíží," shodli se lidovci v usnesení. Ministr zahraničí Svoboda k doporučení konference, aby podal demisi řekl: "Budu (usnesení) respektovat a naplním ho." Doporučení se budou držet i Šimonovský a Ambrozek, kteří na tiskové konferenci potvrdili, že během pátku podají demisi.

Na zasedání vlády již lidovečtí ministří nepřišli. Za dva dorazili náměstci, za Svobodu nikdo. Gross to komentoval slovy: "Tak jsme přišli o bratry."

K usnesení vyzval celostátní výbor

K tomuto verdiktu konferenci už předtím vyzval celostátní výbor KDU-ČSL. Lidovecká celostátní konference se konala v pražském paláci Charitas.

Pro usnesení celostátního výboru hlasovala podle neoficiálních informací velká většina z 25 zúčastněných, tři členové včetně místopředsedy KDU-ČSL a ministra zahraničí Cyrila Svobody se hlasování zdrželi, informuje ČTK.

Předseda strany Miroslav Kalousek se rozhodl delegátům konference přečíst dopis premiéra Stanislava Grosse.

Gross se však i bez lidoveckých hlasů nemusí bát, že by v pátek vládě poslanci vyslovili nedůvěru. ODS společně s KDU-ČSL totiž disponuje pouze 78 hlasy a ke svržení vlády je jich třeba 101. Rozhodnou tak hlasy komunistů.