V pondělí schválila vláda zrušení smlouvy o výstavbě severomoravské dálnice D47 s izraelskou firmou Housing & Construction. Ve stejnou dobu prosákla z českého vysílání BBC již týdny kolující, ale nikým neautorizovaná spekulace, že premiér drží v šachu svého prvního zástupce ve vládě a straně Stanislava Grosse tím, že má od Bezpečnostní informační služby kompromitující materiály na Grosse a jeho manželku. Příspěvek ke svornosti číslo jedna.

V úterý začaly docházet reakce některých soc. dem. poslanců na vládní projekt D47. Petr Lachnit a Jiří Rusnok zažádali o dodatečné informace a položili řadu nepříjemných otázek, z nichž vyplývalo, že Špidla buď neví, co činí, anebo je ve vleku někoho jiného, protože není vůbec jasné, zda dálnice bude postavena rychleji a levněji. Ve stejnou chvíli se na klubu soc. dem. křičelo, že změna smlouvy s Izraelci je sabotáží lidovců, neboť ministrem dopravy je Milan Šimonovský z KDU-ČSL. Příspěvek ke svornosti číslo dvě.

O pár hodin později nedokázala vládní koalice, o jejíž záchranu se Špidla na sjezdu tolik snažil, dát dohromady dost lidí, aby přehlasovala opozici a schválila program schůze Sněmovny. Tento příspěvek ke svornosti koalice, ale také ČSSD, očíslujme trojkou.

Ve středu zas všichni řešili další mediální spekulaci: Gross a ministr obrany Jaroslav Tvrdík údajně mají podezření, že je sleduje BIS. Tuto tajnou službu řídí premiér, který je zároveň šéfem soc. dem., a oba ministři jsou z téže strany, Gross je jejím mužem číslo dvě. To byl čtvrtý příspěvek k svornosti ČSSD.

Všimněme si, že z těchto čtyř bodů je jenom jeden opravdový. Koalice skutečně prohrála s opozicí při schvalování programu Sněmovny. Zbytek je virtuální realita. Argumenty Lachnita a Rusnoka mohou mít váhu, ale to se musí teprve prokázat. Rozvědný fascikl na Grosse a Grossovou, v němž si Špidla údajně listuje po nocích, nikdo nikdy nikomu nepředvedl. Jenže ani virtuální bubliny samy od sebe nesplasknou a dementi premiéra i BIS pachuť čehosi shnilého kolem dvou nejvyšších vládních činitelů jen tak neodstraní.

Špidla promarnil v pondělí výjimečnou možnost vysvětlit lidem, proč vlastně souhlasil se zrušením smlouvy o D47. Jestliže to udělal v rámci boje proti korupci, deklarovaného při nástupu do premiérské funkce, měl to vhodným způsobem veřejnosti sdělit. Čistě ekonomické důvody, u nichž zatvrzele zůstal, vzápětí napadli jeho vlastní poslanci. Kdyby se tato hra šikovně rozjížděla a lidé obzvlášť na Ostravsku by nabyli dojmu, že Špidlův kabinet jejich region svým rozhodnutím poškodil, mohly by vhodně živené emoce přesáhnout hranice severní Moravy až k hlavnímu městu.

Ve svém vlastním zájmu by Špidla měl veřejně vyhodnotit situaci, v níž se jako houby po dešti množí příspěvky k nesvornosti ČSSD. I člověka, který čte jen novinové články, totiž napadne, zda neexistuje souvislost mezi tímto procesem a vzkazem Miloše Zemana, že se ČSSD musí zbavit Špidly, Grosse a Zaorálka. Poslední z prokleté trojice už byl stranicky potupen nezvolením do funkce místopředsedy. Pracuje se tedy dnes na dvou zbývajících, anebo i to je virtuální realita? Neví to premiér Špidla? Anebo ví, ale věren svému zvyku nepoví? PRÁVO 3. března 2003