Předseda lidovců Kalousek po jednání oznámil, že se celostátní konference bude konat v řádech dnů. "Celostátní konference KDU-ČSL se bude konat ve středu v pražském Paláci Charitas od 16. hodin," informoval v úterý v poledne mluvčí strany Ondřej Jakob.

"ČSSD chce koalici zachovat. Míč je nyní na straně lidovců," řekl po jednání místopředseda sociálních demokratů a ministr financí Bohuslav Sobotka. "Je to věc lidovců. Skutečně oni se musí rozhodnout, jestli chtějí rozbít další vládu, další koalici," reagoval na rozhodnutí lidovců premiér Stanislav Gross.

Ve hře jsou stále předčasné volby

Lidovci svůj postoj pilovali od sedmi hodin ráno na zasedání předsednictva. Na koaliční schůzce na Úřadu vlády pak partnerům sdělili, že trvají na svém požadavku odstoupení Grosse. Pokud se tak nestane, bude KDU-ČSL iniciovat předčasné volby.

Ty však jednoznačně odmítl víkendový sjezd sociální demokracie a šéf ČSSD a premiér Stanislav Gross o demisi nechce ani slyšet. Ačkoli Kalousek delegáty sjezdu ujistil, že lidovci chtějí koaliční spolupráci udržet. Nicméně dodal, že manévrovací postoj se zužuje.

ODS požádá o hlasování

Vzápětí po koaliční schůzce chce ODS předsedovi Sněmovny předat podpisy svých poslanců se žádostí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Vláda, které nevěří 80 procent občanů, bez dalšího mandátu nemůže vládnout dál, míní předseda ODS Mirek Topolánek. "Mandát může dostat pouze hlasováním o důvěře, případně nedůvěře, nebo volbami. Žádnou jinou možnost nemám," řekl v pondělí v ČT v duelu s Grossem.

KSČM se ještě bude radit

Poslanci KSČM se budou radit, jaký postoj zaujmout k vládě, ale nepodpoří vládu, pokud si řekne o důvěru. To ale kabinet nemá v úmyslu. Potvrdil to premiér Gross, když řekl, že ústavně taková situace nenastala. Navíc má od sjezdu ČSSD mandát vést vládu, třeba i menšinovou, do roku 2006.

Místopředseda KSČM Vojtěch Filip by osobně nedůvěru vládě vyslovil. "Můžeme se i zdržet, ale neodejít ze Sněmovny, nebo hlasovat o nedůvěře," řekl Filip na dotaz Práva. Další místopředseda KSČM, Jiří Dolejš, považuje snahu ODS hlasovat hned po sjezdu ČSSD za nátlakovou akci, která má naplnit jen scénář předčasných voleb.