Není ale jasné, zda je podpoří i další strany. Postoj komunistů je nejasný a ČSSD v neděli vyloučila, že by proti Grossově vládě hlasovala. Hlasy poslanců KDU-ČSL a ODS nestačí.

Klaus chce rychlé řešení

Prezident Václav Klaus v neděli řekl, že doufá, že strany jej budou brzy informovat, jak se situace vyvíjí.

"Prezident očekává, že mu strany vládní koalice dají v co nejkratší době najevo, jaké budou jejich další kroky a zda většinová vláda v současné podobě trvá," informoval Novinky Klausův mluvčí Petr Hájek.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, na jehož straně nyní stojí další dění, požádal ČSSD, aby se vedení koaličních stran sešla hned po Velikonocích. "Ideální by bylo úterý nebo středa," řekl Miroslav Kalousek. S Grossem po jeho zvolení zatím nemluvil a výsledky sjezdu už druhý den nekomentuje.

Křesťanští demokraté nejprve žádali, aby sociální demokraté odvolali Grosse z postu premiéra. ČSSD ale dala najevo, že funkce předsedy strany a premiéra dělit nehodlá a Gross ve funkci premiéra zůstane. KDU-ČSL byla posléze ochotná zachovat současné složení vlády, pokud by ČSSD souhlasila se zkrácením volebního období. To ale nejsilnější vládní strana v sobotu v usnesení odmítla. Podle politologů tak nyní musí KDU-ČSL z vlády odejít, aby si zachovala tvář.

Část delegátů ze sjezdu odjela

Ve volbě předsedy ČSSD zvítězil v sobotu Stanislav Gross o 88 hlasů. Jeho protikandidát Zdeněk Škromach následně neuspěl ani v boji o post prvního místopředsedy. Porazil ho Bohuslav Sobotka. Část delegátů pak sjezd na protest opustila. [celá zpráva]

Nynější problémy koalice a nyní přeneseně i ČSSD začaly v polovině ledna po informacích a nejasném financování Grossova bytu. Premiér aféru nevysvětlil. K tomu se ještě přidaly podivné podnikatelské aktivity jeho manželky Šárky. Ta tvrdí, že už podnikání ukončila.