Kdy takové volby budou, nyní závisí na KDU-ČSL, zda odejde z vlády, v jejímž čele zůstává Stanislav Gross a také na ODS, zda vyvolá hlasování o důvěře ve Sněmovně. Pokud by situace dospěla k předčasným volbám, byly by zřejmě na podzim, řádné volby do Sněmovny jsou naplánovány na jaro 2006.

Delegáti sjezdu v sobotu odhlasovali, že staronovým předsedou strany bude Stanislav Gross. Jeho vítězství v prvním kole bylo jen těsné, získal necelých 53 procent hlasů. Příznivci jeho protikandidáta Zdeňka Škromacha včetně bývalého předsedy Miloše Zemana tvrdí, že Gross vede stranu do nejasné středové politiky a preference strany budou dál klesat.

Politologové: ze situace těží KSČM

Podle politologů skončí ČSSD se stávajícím vedením v následujících volbách debaklem. ČSSD si podle Bohumila Doležala zvolila proreformní vedení, což znamená tichou spolupráci s komunisty.

"V čele s Grossem má sociální demokracie jistý značný neúspěch," souhlasí politolog Miroslav Kučera. Podle Doležala z ní zůstanou "pouze třísky". Nedokážu se ale shodnout na tom, zda situace spěje k předčasným volbám, nebo bude menšinová vláda, z níž pravděpodobně odejde KDU-ČSL, hledat podporu u KSČM nebo jiných stran.

"Komunisté předčasné volby prosazovat nebudou, ze současné situace mohou jedině profitovat. Ve sněmovně jich je s ČSSD 111," řekl Doležal. Potom, co v sobotu zvolili sociální demokraté do svého čela Stanislava Grosse a prvním místopředsedou se stal Bohuslav Sobotka, přijal sjezd usnesení, podle kterého má vláda vydržet až do řádných voleb.