O novém předsedovi strany rozhodne šest stovek delegátů. Kandidáty jsou úřadující šéf a premiér Stanislav Gross a místopředseda a ministr Zdeněk Škromach. Expředseda Miloš Zeman při svém pátečním projevu žádného z kandidátů nepodpořil.

Není pochyb o tom, že Škromach je Zemanovi mnohem bližší než Gross. Bývalý šéf sociální demokracie nicméně žádné konkrétní jméno neřekl. Vysvětlil to tím, že se nechce dopustit podobného omylu jako v případě Vladimíra Špidly. "Snažte se nenechat sebou manipulovat, neukazovat svým nadřízeným volební lístky. Protože budete-li svobodní, budete sociální demokraté," uvedl. "Snažte se zvolit člověka, který bude důvěryhodný jak pro sociální demokracii, tak pro občany České republiky," dodal.

.: ANKETA
Jak byste hlasovali ve volbách na sjezdu ČSSD?
Hlasujte v anketě na konci článku.

Zeman nicméně vyzval stranu k levicovější politice, čímž nepřímo podpořil Škromacha. Pokud by se strana pohnula více do leva, je připraven pomoci. Nespecifikoval však jak si svou pomoc představuje.

Kalousek nakonec vystoupil

Dalším řečníkem, který může ovlivnit rozhodování sociálních demokratů, pro kterého z kandidátů se rozhodnou, je předseda lidovců Miroslav Kalousek. Ten byl totiž na sobotu pozván, ještě před zahájením koaliční roztržky. Sociální demokraté včera nečekaně změnili program sjezdu a vystoupení hostů posunuli na velikonoční neděli. V kuloárech se hovoří o tom, že ČSSD to udělala Kalouskovi "natruc".

Kalousek však do Brna v sobotu ráno přijel a podle svých slov ani na okamžik nepochyboval, že by mu nebylo umožněno pronést svou řeč. Delegáti sjezdu tak dopoledne znovu změnili svůj program, aby mohl vystoupit nejen Kalousek, ale i druhý koaliční partner, předseda US-DEU Pavel Němec. 

.: PRVNÍ DEN SJEZDU
FOTOGALERIE

"Nemáme stejný názor na to, co všechno obnáší odpovědnost politika. Prostor pro kompromis se povážlivě zužuje," řekl dopoledne sjezdu ČSSD šéf lidovců. KDU chce možnost spolupráce udržet, i když není jisté, zda to půjde, zopakoval.

Program sjezdu ČSSD sobota 26. března
7,30 - 9,00 prezentace v tiskovém středisku
  • 2. část diskuse k předneseným zprávám
  • Zdravice hostů (přesunuto na neděli)
  • Diskuze ke Stanovám ČSSD
  • Schválení změn Stanov ČSSD
  • Volby předsedy, místopředsedů, ÚKK a orgánů strany
  • Zahájení diskuse k základnímu programu ČSSD