Zrušení Bohumínského usnesení navrhl Stanislav Antoniva. Proti jeho iniciativě hlasovalo 346 delegátů. Před zrušením zákazu vládní spolupráce s KSČM varovali čelní představitelé strany včetně úřadujícího šéfa Stanislava Grosse či Petry Buzkové.

Zeman je připraven straně pomoci

V pátek odpoledne na sjezdu vystoupil i bývalý předseda sociální demokracie a vlády Miloš Zeman, který byl pozván na základě návrhu poslance Miloše Melčáka. S pozváním souhlasila většina z šesti stovek delegátů. Proti bylo jen šedesát hlasujících, 160 se jich zdrželo hlasování.

.: PRVNÍ DEN SJEZDU
FOTOGALERIE

Před delegáty řekl, že je straně připraven pomoci. "Straně pomohu, pokud se na sjezdu dohodne na levicové politice," řekl Zeman. Ještě před svým vystoupením vyloučil, že by se ucházel o post předsedy strany. Řekl, že by to bylo proti jeho snaze prosadit přímou volby šéfa ČSSD.

Miloš Zeman přitom ignoroval oficiální pozvánku na sjezd. Řekl, že přijede jen v případě, že ho k tomu sjezd vyzve. Expremiér přijel na jih Moravy z Nového Veselí na Vysočině, kde žije po odchodu z politiky.

Gross chce porazit ODS

Premiér Stanislav Gross v úvodním projevu uvedl, že jeho hlavním cílem je porazit ODS v řádném termínu parlamentních voleb. Zhruba šesti stovkám delegátů sdělil, že nikam neuteče ani v případě, že lidovečtí ministři z vlády odejdou.

"Pokud KDU-ČSL z vlády odejde, tak ať. Já vám říkám, že v takovém případě neuteču a budu se snažit dál vykonávat svůj mandát, za který se cítím odpovědný vám i voličům v ČR," řekl premiér. [celá zpráva]

Škromach má Zemanovu podporu

Expremiér patří ke kritikům úřadujícího premiéra Stanislava Grosse, předtím kritizoval i svého nástupce Vladimíra Špidlu. Již dříve médiím řekl, že Gross by měl opustit vládní i stranickou funkci, protože škodí zemi i sociální demokracii. Místopředsedu Zdeňka Škromacha, který bude v sobotu s Grossem soupeřit o křeslo předsedy, Zeman naopak podporuje.

Platforma pro renesanci ČSSD, která tvrdí, že s ní sympatizuje až 30 procent delegátů, by Zemana zřejmě navrhla na předsedu strany, pokud by v 1. kole volby neuspěl ani úřadující šéf Stanislav Gross, ani jeho vyzyvatel Zdeněk Škromach.

Demonstrace proti Grossovi i ČSSD

Před hlavním vchodem do areálu, kde se sjezd ČSSD koná, začala v pátek v poledne protestní demonstrace proti premiérovi Stanislavu Grossovi.

Manifestace se zúčastnilo asi 50 mladých lidí, většinou studentů Masarykovy univerzity (MU) a některých dalších vysokých škol. Student Jan Kasal z Právnické fakulty MU vyzval v projevu premiéra k odstoupení. Některé transparenty byly namířeny i vůči celé ČSSD. [celá zpráva]