"Odmítl jsem pozvání Stanislava Grosse, protože si ho nevážím. Na druhé straně jsem řadový, disciplinovaný člen strany. Sjezd je nejvyšším orgánem strany a každý člen musí respektovat jeho usnesení, pokud budou přijata," řekl ve čtvrtek Právu Zeman.

Platformisté, kteří patří mezi skalní Zemanovy příznivce, podle svého mluvčího Václava Daška sjezdu navrhnou, aby bývalý předseda mohl vystoupit s časově neomezeným projevem. Dašek uvedl, že by Zemanovo vystoupení mohlo trvat asi půl hodiny.

"Nemluvil bych o půlhodině, doufám, že to bude o něco méně. Řekl jsem pouze, že v případě, že by bylo přijato takové usnesení, považoval bych za absurdní, kdybych měl k dispozici tři minuty," doplnil Zeman. Čeho by se jeho řeč týkala, Zeman neprozradil. "To nechte na mně," reagoval.

"Předpokládám, že neřekne jen: jste zrádci a odklonili jste se od programu," charakterizoval Zemanovo vystoupení Dašek s tím, že bývalý předseda by měl nastínit svou vizi.

Pro zařazení bodu na program sjezdu se musí vyslovit nadpoloviční většina z 577 delegátů.

"Měl by do toho jít"

"Já nevím, jestli do toho půjde," odpověděl Dašek na dotaz Práva, zda bude Zeman kandidovat na předsedu strany. Zeman by svou kandidaturou ubral šance na zvolení Zdeňku Škromachovi, kterého zatím podporuje.

Škromach by podle jiného scénáře mohl v Zemanův prospěch z volby odstoupit. "Není nikdo jiný než Miloš Zeman," řekl Právu člen ČSSD blízký platformě František Ringo Čech.

Někteří předsedové krajských organizací však nechápou, proč by se o Zemanově vystoupení mělo hlasovat jako o zvláštním bodu sjezdu.

Kalousek prý smí pronést jen zdravici

Jako host se sjezdu zúčastní evropský komisař, bývalý předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla. Hodnotit domácí politickou situaci rozhodně nehodlá. Ve svém projevu se tak bude expremiér věnovat tématu, které je součástí jeho práce v bruselské exekutivě. "Budu hovořit o lisabonské strategii," uvedl pro ČTK.

Ačkoli si pozvaný šéf lidovců Miroslav Kalousek přichystal na sjezd ČSSD projev, není jisté, zda ho někdo uslyší. "Leda tak krátkou zdravici, víc už nic," řekl Právu jeden z delegátů. A jak to? "Nevím, jestli uslyší pískot, ale určitě šoupání židlemi, dupání a možná i bouchání do stolu," popsal.

Protest proti muži, na něhož mají soc. demokraté pifku kvůli koaliční krizi a při zmínce o něm neváhají pochybovat o jeho majetkovém zázemí, prý předem domluvený není. "Řekl bych, že to bude spontánní a že se má Kalousek na co těšit," dodal delegát.