V boji o post předsedy strany se v sobotu střetnou úřadující místopředseda ČSSD a premiér Stanislav Gross s místopředsedou soc. dem. a vlády Zdeňkem Škromachem. Kromě toho je na pořadu dne také osud koaliční vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Grossova porážka by totiž mohla vést k jeho rezignaci na premiérskou funkci, což by podle ústavy znamenalo pád celé vlády.

Premiér však má eso v rukávu: po pádu vlády by se nad účastí ČSSD v příští vládě, pokud by se nějakou do řádných voleb podařilo ustavit, vznášel velký otazník. Takový vývoj si nemalé množství funkcionářů ČSSD existenčně závislých na poslaneckých a exekutivních funkcích nepřeje.

Kabinet s vlivem soc. dem. by zachovali oba

Právě proto není v postojích Grosse a Škromacha ohledně osudu vlády rozdíl. Oba jsou pro její pokračování, ať už v současné podobě, nebo jako menšinového kabinetu. Škromach však vyzývá delegáty sjezdu, aby zvolili do funkce předsedy ČSSD jeho, protože slibuje návrat strany ke kořenům úspěchů dosažených pod Zemanovým vedením.

Škromachova nabídka tedy zní: otočím kormidlo ČSSD doleva, vrátím se k agresívní rétorice a vytlačím komunisty z prostoru, který jsme jim v posledních třech letech po Zemanovu odchodu uvolnili.

Gross se stejně jasným protinávrhem, jak zmírnit a zlikvidovat náskok KSČM v preferencích, zatím nepřišel. Oba však tvrdí, že spolupracovat s KSČM ani opírat o její toleranci menšinovou vládu nehodlají.

Dalšími shodnými body programů obou kandidátů na předsednickou funkci je proklamace, že nevstoupí do spojenectví s ODS. Grossova prohlášení jsou však znedůvěryhodněna jeho nedávnou překvapivou nabídkou občanským demokratům vyměnit toleranci jeho menšinové vládě za schválení většinového volebního systému, s níž premiér přišel za šéfem ODS Mirkem Topolánkem a byl odmítnut.

Za Škromachem stojí mocný spojenec s velkou popularitou v ČSSD, jakého Gross zcela postrádá. Miloš Zeman bude na dnešním jednání zastoupen přinejmenším svými příznivci z řad delegátů, kteří jsou připraveni podpořit variantu rozdělení premiérské a předsednické funkce, přičemž by v čele ČSSD chtěli Škromacha. Spekuluje se i o tom, že Zemanovi příznivci se pokusí hned na začátku sjezdu vyvolat hlasování o pozvání pro svého lídra.

Musí se vyřešit nátlak lidovců

Vedle volby předsedy a místopředsedů strany si sjezd musí poradit i s tlakem koaličních lidovců na odchod Grosse z funkce premiéra.

Miroslav Kalousek, který již ohlásil, že na sjezd ČSSD přijede, stále opakuje, že KDU-ČSL chce zůstat v koaliční vládě, ale jen v případě, že ji nepovede Gross, protože podle lidovců je málo důvěryhodný v souvislosti s aférou kolem financování koupě jeho bytu a podnikání jeho manželky s trestně stíhanou osobou.

S tímto případným scénářem jsou spojeny další spekulace, které se ve čtvrtek šířily v pražských politických kruzích, tedy že existuje trojdohoda mezi částí soc. demokratů, Kalouskem a prezidentem Václavem Klausem, podle níž prezident v případě Grossovy demise a pádu vlády znovu pověří sestavením kabinetu sociálního demokrata, kterého mu navrhne ČSSD.

To by rozvázalo ruce delegátům, kteří by Grosse volili neradi, ale obávají se, že jeho nezvolením vypadne ČSSD z procesu sestavení nové vlády. Pokud ovšem uvěří tomu, že by Klaus spolupracoval na udržení vlády v čele s ČSSD, byť s jiným premiérem.