Platforma je považována za okrajový proud v sociální demokracii, který má jen mizivou podporu v členské základně. Její mluvčí Jaroslav Doležal ale dnes novinářům řekl, že se k frakci hlásí asi 3000 z celkem 16 000 členů ČSSD a prý dokonce až třetina z šesti stovek delegátů sjezdu.

Mnozí členové platformy se netají tím, že by expremiér měl nejen na sjezd přijet a promluvit tam, ale měl by i kandidovat na předsedu sociální demokracie. "Bude-li on chtít a bude mít dost nominací, může se v tajné volbě ucházet o post předsedy," míní šéf platformy Václav Dašek.

Část poslanců ČSSD už chystá usnesení, kterým by sjezd vyzval Zemana, aby do Brna přijel. Zeman dosud na vrcholné zasedání své mateřské strany odmítal přijet, i když je pozván. Kdyby ho ale sjezd k účasti přímo vyzval, dorazil by, uvedly Lidové noviny.

Dašek si myslí, že ať už se předsedou strany stane kdokoliv, rozhodně by to neměl být premiér Stanislav Gross. "Mně by se líbilo, aby to byl Zeman," uvedl.

Doležal: Gross na to nemá

Grossovy problémy s financováním bytu a podnikáním jeho ženy jsou podle platformy jen vrcholem ledovce. Gross nese odpovědnost za troje prohrané volby v minulém roce, byl jedním z těch, kteří zradili Zemana v prezidentské volbě, na rozdíl od Zemana nemá dost politických ani životních zkušeností, aby zvládl vést stranu i vládu, řekl Doležal.

Sociální demokracie se podle platformy odklonila od svého programu "minimálně na střed, ne-li doprava". Vadí ji zvyšování daní, debaty o uvolnění nájmů či spoluúčasti pacientů, nelíbí se jí přísnější systém sociálních dávek. "Není možné, aby naše strana začala vydávat žebračenky," prohlásil Doležal.

Kromě veřejné omluvy občanům chtějí členové platformy na sjezdu prosadit celkovou obměnu širšího vedení strany i takovou změnu stanov, která umožní přímou volbu předsedy všemi členy ČSSD. Návrh stanov, který předloží sjezdu současné vedení, považuje frakce za nedemokratické. "To i komunisti blahé paměti měli lepší," tvrdí Dašek.