"Pojišťovny nutí poskytovatele podepisovat nevýhodné dodatky ke smlouvám. Chtějí jim platit míň než loni. Jejich chování hraničí s pohrdáním právem, anarchií a může vést k hromadnému vypovídání smluv," prohlásil Rath.

Jeho slova tvrdě odmítl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner: "Pan Rath dělá z lékařů hlupáky a manipuluje s nimi. I poskytovatelé mají právo navrhovat dodatek ke smlouvám," řekl Právu.

Vyberou víc než loni

Rath ale doufá, že pojišťovny letos vyberou o 6 až 7 procent na zdravotním pojištění víc než loni, 3 procenta z toho mají dát na zdravotní péči a 3 procenta si nechat pro sebe. Ve skutečnosti si ale chtějí všechno nechat pro sebe.

"Kam zmizí těch 7 procent, což je 8 miliard korun a proč tyto peníze nedostanou zdravotnická zařízení?" řekl Rath. Podle něj pojišťovny se chovají tak, jako by to byly jejich soukromé peníze a ne peníze veřejné. Nevyloučil, že v případě vypovězení smluv, by pacient musel platit u lékaře z ruky do ruky.

Takový systém se ale v ČR uplatňuje pouze výjimečně. Nemáme pokladenský systém, kde pacient by u lékaře zaplatil a jeho zdravotní pojišťovna by mu účet proplatila. To by znamenalo změnu zákona a k tomu není politická vůle.

Platí se zpožděním

Rath uvedl, že pojišťovny platí s velkým zpožděním a pokud se lhůty budou prodlužovat ze současných 40 až 50 dní na 2 až 3 měsíce, hrozí vypovídání smluv s pojišťovnami. Podle Ratha stát by měl pojišťovny oddlužit zhruba 5 miliardami, ale ruku v ruce s tím vyměnit i jejich vedení.

"Týká se to hlavně VZP, Vojenské zdravotní pojišťovny a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.,"řekl Rath. "Ministerstvo je povinno sjednat nápravu a donutit pojišťovny platit podle vyhlášky. Pokud by to nedokázalo, je otázka, jak si plní své úkoly."