Labe V Ústí nad Labem vystoupalo ráno na 645 centimetrů a během dne bude klesat. Doposud marné je pátrání po chlapci, který v sobotu v Jirkově na Chomutovsku spadl do koryta Podkrušnohorského přivaděče. O víkendu se obětí letošní velké vody stal také vodák, který utonul v rozbouřené Sázavě. [celá zpráva]

Oproti neděli klesá rovněž řeka Morava v Olomouci, i když stupeň ohrožení tam ráno stále platil. V kraji zůstává uzavřeno několik zaplavených cest. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity byl ráno ještě na Nežárce v Hamru na Jindřichohradecku, na odtoku Bouřlivého potoka z vodního díla Všechlapy na Teplicku a na řece Svratce v Židlochovicích na Brněnsku.

"Očekáváme, že se brzy situace ještě zlepší. Přítoky do vodních nádrží totiž podstatně slábnou na všech místech," řekla k situaci na Svratce mluvčí podniku Povodí Moravy Dana Meissnerová. V Židlochovicích hlídkují desítky hasičů, ale situace je klidná. Město před skutečnou velkou vodou zachránila o víkendu snížená hladina Brněnské přehrady, do níž voda odtekla. Místně se však voda rozlila a zatopila sklepy, pole, louky a silnice. Vážné škody na majetku nenapáchala.

V Litovli dvacetiletá voda

Dnes v noci hasiči čerpali vodu například ze sklepů v Chomoutově nebo v mateřské škole a základní škole v Hlubočkách na Olomoucku. Vodu ze svých obydlí dnes budou odstraňovat i lidé v Litovli, kde se v sobotu večer přehnala asi dvacetiletá voda.

Kvůli lokálním záplavám musejí počítat s omezeními i motoristé. Voda přetéká přes silnici mezi obcemi Mladeč a Nové Zámky na Olomoucku, rychlost je tam omezena na 30 kilometrů v hodině. V obci Okluky voda podle silničářů odplavila vozovku v délce asi 50 metrů. Nesjízdné jsou rovněž dvě silnice třetí třídy na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku.

Zaplavenou silnici z Ocmanic do Naloučan na Třebíčsku museli silničáři v neděli přebagrovat, aby voda odtekla a nestrhla můstek. Zatím nelze říci, kdy bude silnice průjezdná. Stále zůstává uzavřena silnice mezi Vlastějovicemi a Budčicemi na Kutnohorsku.