Místopředseda vlády a ČSSD Zdeněk Škromach pro sobotní MfD uvedl, že kdyby vyhrál v soc. dem. souboj o předsednictví, dokázal by rebelující ministry v případné menšinové vládě udržet stranickými postupy. Rebelie by se podle něj hodnotila jako podraz na premiéra.

Ostře zareagoval na Škromachova slova ministr kultury Pavel Dostál. "V těchto slovech cítím, že kolega Škromach zůstává, pokud se týká metod, komunistou," řekl Dostál Právu. Škromach byl členem KSČ v letech 1982-89.

Podle Dostála argumentace, že menšinová vláda ČSSD bez lidovců a unionistů by hledala podporu ve Sněmovně napříč politickým spektrem, je nepravdivá, protože by zákonitě skončila u podpory KSČM. "V takové vládě bych sedět nemohl," poznamenal Dostál. Připustil však, že jako poslanec by umožnil takové vládě vládnout, aby nevznikl úřednický kabinet.

Podobný postoj má i ministr financí a kandidát na prvního místopředsedu ČSSD Bohuslav Sobotka. "Nepředpokládám, že Zdeněk Škromach bude zvolen předsedou, a je tedy zbytečné spekulovat o tom, co by dělal," sdělil Právu Sobotka.

V menšinové vládě opřené o komunisty by nezůstali ministr průmyslu Milan Urban ani ministryně školství Petra Buzková. "Nemusím snad komentovat každý hloupý výrok," reagovala pro Právo na Škromachova slova Buzková.