Zaorálek však považuje za velmi obtížné, aby se Sněmovna na předčasných volbách dohodla. Lidovci trvají na odchodu Grosse z čela vlády, pokud mají v kabinetu zůstat do konce řádného volebního období. Když Gross neodejde, chtějí začít s koaličními partnery jednat o co nejrychlejším konání předčasných voleb. [celá zpráva]

Dlouhodobě a nejhlasitěji po nich volá ODS. Předseda jejího poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý dnes v pořadu televize Prima potvrdil, že podle občanských demokratů je to nejlepší varianta. Soudí, že nejlepším východiskem jsou předčasné volby i pro ČSSD. "Nemáte žádné jiné východisko," řekl místopředsedovi ČSSD a vicepremiérovi Zdeňku Škromachovi.

Škromach uvedl, že socialisté se předčasných voleb nebojí, ale neusilují o ně. Na dotaz moderátora, zda lze jednat i o vládě bez Grosse, Škromach řekl, že diskutovat lze o čemkoli. Současně ale označil postoj lidovců za nezodpovědný. Připomněl, že ústřední výkonný výbor strany podpořil Grossovo setrvání ve funkci premiéra.

Německý model

Škromach a Gross se na nadcházejícím sjezdu utkají o místo předsedy strany. Vicepremiér často hovoří o takzvaném německém modelu, tedy o oddělení funkcí premiéra a šéfa strany. Již dříve uvedl, že by po sjezdu jiný předseda ČSSD, tedy případně i on, dokázal lépe vyjednávat s Kalouskem. Úvahu, podle níž by byl Gross předsedou ČSSD a on premiérem, označil za spekulaci. Soudí, že po sjezdu bude třeba jednat nejen s koaličními partnery, ale i s opozicí.

Zaorálek předčasné volby sice nevylučuje, z jeho vyjádření ale vyplynulo, že si je nepřeje. "Pokud by se situace vyvinula tak, že by lidovci skutečně odešli z vlády, tak je to jedna z možných variant," uvedl dnes v ČT. Myslí si ale, že vláda má dobré výsledky a měla by se snažit svůj mandát dokončit.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS ale nevidí jinou možnost než předčasné volby. "Pokud předseda lidovců pan Kalousek dodrží své slovo, tak vláda padla," řekl v ČT. Takto si prý interpretuje Kalouskova vyjádření.

Kdyby se strany chtěly předčasných voleb dopracovat schválením zvláštního ústavního zákona, muselo by ve Sněmovně takovou normu podpořit nejméně 120 poslanců. ODS a KDU-ČSL ale mají dohromady jen 78 hlasů.