Na dotaz, zda právě teď nenadešel čas na tuto variantu, Kalousek odpověděl: "Diskutují se všechny varianty, včetně té nejzazší. Zatím žádné rozhodnutí nepadlo, ani nemohlo."

Předčasné volby jako nejlepší řešení současné krize prosazuje hlavně opoziční ODS, která v posledním čase v průzkumech veřejného mínění jasně vede. "Ze současné patové situace, kdy máme absolutně neakceschopnou vládu, jsou předčasné volby jediným řešením. Bylo by dobré, kdyby voliči znovu rozdali karty," uvedl první místopředseda ODS Petr Nečas. Dodal, že svůj názor předkládají vládním politikům při každé příležitosti. S lidovci ale podle jeho slov speciálně situaci nekonzultují.

K vypsání předčasných voleb je ale nutná dohoda politiků napříč spektrem. Lidovci, kteří si do velikonočního sjezdu soc. dem. dali verbální mlčenlivost, nechtějí jasně říci, zda odejdou z kabinetu premiéra Stanislava Grosse, pokud bude i po sjezdu v jeho čele.

Dokud se lidovci nezavázali k mlčenlivosti, vyzývali premiéra k odchodu kvůli nejasnostem okolo nákupu bytu a podnikání jeho ženy Šárky. Kalousek ve čtvrtek nepřímo tuto výzvu podpořil, když rezignoval na funkci předsedy rozpočtového výboru, protože, jak uvedl, nechtěl, aby nařčení, že jeho žena nezaplatila darovací daň, pošpinilo prestiž výboru a jeho strany.

O napjaté situaci ve vládní koalici v sobotu v Praze jedná celostátní konference KDU-ČSL. Zda přijme usnesení k možnému vývoji v ČSSD, odmítl Kalousek říct. "Očekáváme jednání s reprezentací ČSSD, která vzejde z velikonočního sjezdu. Do té doby nebudu odpovídat na otázky typu pokud nebo kdyby," uvedl Kalousek.