Na severu a severovýchodě republiky je očekáván v pátek občasný déšť nebo přeháňky, na ostatním území bude pršet jen místy. V sobotu se zpočátku opět vyskytne občasný déšť, v severovýchodní polovině Česka bude od 400 m nad mořem přecházet ve sněžení. Srážkové úhrny by měly být v pátek 2 až 6 mm, na severovýchodě až 15 mm, v sobotu 1 až 5 mm, na horách 5 až 10 mm.

Meteorologové zaznamenali mírné zvýšení hladin většiny toků. Na horských úsecích převažuje zatím setrvalá tendence, výraznější vzestupy se projevily na tocích ve středních polohách. Jedná se zejména o povodí Berounky - Radbuzu, Úhlavu, Úslavu a Berounku, kde již byl překročen 1. stupeň povodňové aktivity, a na Úhlavě v Klatovech, která překročila 2. stupeň.

V pátek by první stupeň měly podle meteorologů překročit rovněž horní Malše, Lužnice, Orlice a Slatina. Překročení 2. stupně se dá čekat na levostranných přítocích Ohře a Bíliny, na Ploučnici a na Metuji. V dalších dnech se tato situace projeví i na dolních úsecích toků. "Během noci a zítřka očekáváme překročení 3. stupně povodňové aktivity na Smědé a na Lužické Nise," uvedla Marie Odstčilová z ČHMÚ.

Vltava zahrozí příští týden

Hladina Vltavy by se v souvislosti s jarním táním sněhu mohla v Praze zvednout příští týden. Podle předběžných předpokladů by město mohla postihnout zhruba desetiletá povodeň, řekl Pavel Uher z Povodí Vltavy.

Na Vltavě by byl zastaven provoz lodí, musely by do chráněných přístavů. Na jihu města by se rozlila Berounka v oblasti Radotína a Lipenců, Vltava na severu v Troji.

"S velkou pravděpodobností lze říci, že záplavy nad desetiletý průtok nejsou signalizovány," uvedl pražský primátor Pavel Bém. Přesto město raději činí přípravy až na padesátiletou vodu. Za týden se možnou hrozbou povodně bude zabývat magistrátní bezpečnostní rada.

V povodí Vltavy je ve sněhu asi 1,5 miliardy metrů krychlových vody. Přehrady vltavské kaskády mají podle Uhra dostatečné rezervy. Bém uvedl, že jsou větší, než byly při katastrofálních záplavách v srpnu 2002, kdy Prahu postihla pětisetletá povodeň. Tehdy v povodí napršelo ve velmi krátké době asi pět miliard metrů krychlových vody.