Podle meteorologů má bý oteplení zatím jen přechodné a nemělo by vyvolat povodně. Obce ale raději nic nenechávají náhodě a jsou v pohotovosti. Koncem týdne se očekávají lokální povodně na několika místech severní Moravy.

Silničářům se dnes podařilo obnovit dopravu mezi Velkou Kraší a Javorníkem na Jesenicku a na železniční trati z Rudné do Hostivic. Méně štěstí zatím měli v úseku Vejprty-Křimov na Chomutovsku, kde práci komplikoval silný vítr.

V Karlovarském kraji sice vítr nefoukal, silničáře ale pro změnu trápil těžký mokrý sníh, který automobily s pluhy nemohly odhrnout. Zafoukané cesty tak čistily pouze frézy. V regionu byly uzavřeny komunikace menšího významu v oblasti Toužimska, Bochovska a na Kraslicku.

V ohrožení i chodci

Silnice v Libereckém kraji byly často sjízdné jen velmi obtížně. Chemická sůl odstranila sníh ze všech hlavních tahů, na zasněžených vozovkách druhé a třetí třídy však motoristé museli jezdit s velkou opatrností. V Liberci i dalších velkých městech v podhůří Jizerských hor a Krkonoš museli dbát zvýšené opatrnosti i chodci - ohrožovaly je těžké rampouchy visící ze střech. Na sídlišti v Liberci-Vesci spadl o víkendu kus ledu na třiatřicetiletého muže. Má pohmožděnou hlavu a krční páteř.

Některé silnice zůstávají neprůjezdné

Silnice v Královéhradeckém kraji byly po víkendových potížích sjízdné. Silničářům se v poledne podařilo zprůjezdnit také komunikaci mezi Strážným a Vrchlabím na Trutnovsku.

V Pardubickém kraji byly neprůjezdné některé silnice třetí třídy na Ústeckoorlicku. Cestáři uvolnili silnici z Horních Heřmanic do Rýdrovic, v úsecích Cotkytle - Strážná a Anenská Studánka - Helvíkov má být obnovena doprava do večera.

V Ústeckém kraji nebyly sjízdné úseky Výsluní-Rusová a Kovářská-Přísečnická přehrada na Chomutovsku.

Příznivá situace byla na jihu Čech, pod sněhem však zůstala spojnice z Větrné do Machnatců na Českokrumlovsku. Silničářům se podařilo díky fréze částečně zprůjezdnit vozovku třetí třídy ze Žlebů do Hliniště na Prachaticku.

V Moravskoslezském kraji byly silnice většinou holé a suché, jen místy vymrzlé. Na vrcholku Lysé hory v Beskydech ležely tři metry sněhu, nejvíce od roku 1961.

Na Vysočině podle dispečerů vítr nikde nevanul a sněhové jazyky se netvořily. Silničáři rozšiřovali bariéry v nebezpečných místech, zejména u křižovatek a v zatáčkách. Na Jihlavsku se uklízely silnice do Panské Lhoty, která byla zatím přístupná jen v jednom směru.

Bez potíží se většinou cestovalo po silnicích v Olomouckém kraji. Kvůli sněhovým závějím byl uzavřena pouze cesta mezi Drahany a Nivou na Prostějovsku.