Podle Klause jsou soudní čekatelé na tak zodpovědnou funkci příliš mladí. Další dva zájemci nebyli jmenováni z jiných důvodů, Hájek však neřekl z jakých. "Prezident si u nich ověřuje nějaké další skutečnosti," poznamenal. Upřesnil pouze, že oba uchazeči již v minulosti jako soudci pracovali. Zda budou jmenováni, má být podle něj známo do deseti dnů.

Jmenování soudců je podle ústavy jednou z pravomocí hlavy státu, které vyžadují spolupodpis předsedy vlády či jiného člena kabinetu. Teprve poté může prezident nové soudce jmenovat.

Obrátí se na Ústavní soud?

Rozhodnutí nejmenovat mladé kandidáty na funkci soudce vzbudilo v justici značné pozdvižení. Předseda Soudcovské unie Jaromír Jirsa soudí, že Klausův postoj je protiústavní, a doufá, že se čekatelé obrátí na Ústavní soud kvůli věkové diskriminaci.

Ozvaly se však i hlasy, které Klausovo rozhodnutí podporují. Například místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Zdeněk Koudelka (ČSSD) dnes v Brně uvedl, že podmínky pro jmenování soudců by se měly zpřísnit. Vedle třicetileté věkové hranice má být podle něj podmínkou také titul doktora práv a na uvolněná místa by se měl vypisovat konkurz. Dosavadní zvyk jmenovat automaticky soudcem justiční čekatele Koudelka pokládá za špatný.

Premiér Stanislav Gross (ČSSD) v neděli řekl, že jej Klausovo rozhodnutí mrzí. Věří, že odmítnutí čekatelé z justice neodejdou.