Gross za priority označil návrh důchodové reformy, přípravy na přistoupení k euru, zdravotnictví, přijetí euroústavy, boj s nezaměstnaností, transparentnější prostředí, spravedlivější sociální systém a národohospodářskou strategii.

Podle ODS je to jen další trik, jak odvrátit pozornost od Grossových problémů a krize vlády. Premiér v pořadu uvedl, že společenská smlouva na rozdíl od programového prohlášení vlády zužuje priority, na které se ministři mají soustředit v 15 měsících zbývajících do řádných voleb.

"Novost" dokumentu spočívá podle něj i v tom, že do jeho přípravy chce zapojit občany.

ODS vše odmítá

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová v televizi návrh odmítla. Smlouva mezi politiky a veřejností podle ní vzniká tím, že voliči dají ve volbách hlas konkrétní straně s konkrétním programem.

A to Gross neudělal, uvedla. Není možné, aby teď vláda přišla s tím, že na plnění programového prohlášení nemá dost času, sil nebo potenciálu, a proto mění své závazky. "Je to jen mediální trik, který má ztlumit aféru kolem vaší osoby a kolem krize vlády," řekla na Grossovu adresu opoziční politička.

Smlouva podle Grosse nemění programové prohlášení - jen je třeba dotáhnout do konce klíčové priority, uvedl. Smlouvu hodlá předložit v dubnu, po velikonočním sjezdu ČSSD, který má rozhodnout o dalším směřování nejsilnější vládní strany.

Premiér Gross, kvůli jehož majetkovým poměrům je další osud kabinetu už několik týdnů nejistý, se před týdnem občanům omluvil za způsob, jakým vysvětloval své osobní záležitosti. Při té příležitosti oznámil, že příští měsíc představí společenskou smlouvu, která má pomoci zlepšit ekonomickou i sociální situaci. [celá zpráva]