"Myslím, že nefungovaly nějaké budíky. Museli jsme se proto otočit. Já ale absolutně důvěřuji letce i pilotům a prakticky jsem to neznamenal. Je to ale i určitá ukázka toho, že je čas na obnovu letky," řekl Kühnl novinářům.

Ve vzduchu dvě hodiny

Tu-154M se vrátil do Prahy krátce před dvanáctou hodinou. Nikomu z osob na palubě podle armády nehrozilo žádné nebezpečí. 

"Do hodiny budeme vědět, jak dále postupovat," řekl Právu v poledne, záhy po nouzovém přistání, kapitán letu Kapitán Martin Štokr. "Nejde o závažnou poruchu. Jedná se o závadu na indikaci stavu paliva. Za této situace jsme ale nemohli pokračovat v letu," konstatoval.  

Stroj odstartoval z pražské Ruzyně dnes kolem desáté hodiny ranní.

Hlášení na palubě

"Jedná se o drobnou technickou závadu," hlásil delegaci na palubě Štokr. "Není ohrožena bezpečnost letu," tvrdil, zatímco stroj kroužil nad ČR a vypouštěl z bezpečnostních důvodů z nádrží palivo.

Tu-154 M, s nímž Kühnl letěl, je novější ze dvou strojů této řady ve vládní letce, kam byl dodán v roce 2000.

Cesta ministra je naplánovaná na 13. - 16. března. Během návštěvy se  setká se svým izraelským protějškem Šaulem Mofazem a s předsedou Výboru pro obranu a zahraniční věci Knesetu Juvalem Steinitzem.