Premiér Stanislav Gross ve středu svázal své setrvání ve funkci se sobotní schůzí Ústřední výkonného výbodu ČSSD. Jestliže mu delegáti nevysloví důvěru, odstoupí. Rezignace bude aktuální i v případě, že vyslovená podpora nebude jednoznačná. [celá zpráva] Gross je dnes na pracovní návštěvě severomoravského regionu.

Lidovci stále požadují Grossovu rezignaci. Ve čtvrtek bude jednat celostátní výbor KDU-ČSL a vládní krize bude hlavním bodem jednání. Naproti tomu Gross byl poslaneckým klubem své strany vyzván, aby odvolal lidovecké ministry.

Čtvrteční jednání koaličních partnerů, které se má uskutečnit v 16:30 na Úřadu vlády v Praze, patrně nepřinese žádný významnější posun. Všichni nyní čekají jak se rozhodnou členové Ústředního výkonného výboru ČSSD. V případě, že Gross důvěru dostane, bude se muset zbavit lidoveckých ministrů. To však nebude jednoduché, neboť prezident Václav Klaus minulý týden vyslovil svou neochotu k takovému kroku.

Po odvolání ministrů KDU-ČSL by pak soc.dem. poslanci tlačili premiéra k vytvoření menšinového kabinetu s podporou komunistů. V tuto chvíli by mu ale hrozil rozkol uvnitř ČSSD. Podle dobře informovaných zdrojů se již nechal slyšet ministr financí, že v takovém případě by z vlády odešel, uvádí deník Právo. Podobně by se mohl zachovat i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.