Tiskový odbor uvedl, že cílem přesunu bylo zefektivnit činnost úřadu vlády. Podle kritiků to měly být spíš úsporné škrty.

Protidrogoví experti byli krokem Úřadu vlády přesunout v tajnosti protidrogovou politiku pod ministerstvo zdravotnictví pobouřeni. Podle nich by se tak zničil fungující český model boje proti návykovým látkám a závislostem, který vyžaduje nadresortní přístup. Pod petici, která žádala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zachoval Radu vlády pro koordinaci protidrogové politiky pod svými křídly, se podepsalo více než 400 odborníků, adiktologů, zdravotních a sociálních pracovníků.

„Přesun nadresortního útvaru někam hluboko do struktury ministerstva zdravotnictví, jak je navrhováno, způsobí praktickou likvidaci smysluplného řízení této politiky,“ řekl ve středu bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Dodal, že o přesun se úřad pokusil už loni, ale že tehdy to Babiš odvolal.

Podle Vobořila přesun nedává žádný praktický smysl a je motivován pouze tím, že Úřad vlády chce nejjednodušším způsobem naplnit slib, že ve Strakovce zredukuje úředníky. „K zeštíhlení státní správy to ale nepovede, protože se úředníci pouze přesunou,“ dodal.

Je skandální, že se to odehrává v tichosti bez diskuse odborné veřejnostiPetr Hrouzek, adiktolog

Česká protidrogová politika je podle něj světově uznávaná hlavně proto, že dokáže skloubit práci nejen zdravotníků, ale i policistů, celníků a pracovníků sociálních služeb.

Současná koordinátorka Jarmila Vedralová k přesunu agendy nic nenamítá. „Pro mě je důležité, že zůstane zachována nadresortnost úřadu a že radu dál povede premiér,“ řekla Právu.

Úřad vlády svůj krok hájí tím, že postupuje v souladu s kompetenčním zákonem, který říká, že má pouze zabezpečovat chod vlády. „Z toho jinými slovy vyplývá, že Úřad vlády plní především funkci administrativní,“ řekla Právu mluvčí vlády Jana Adamcová.

Dodala, že úřad přesouvá i jiné rady vlády pod různá ministerstva.

„Zdravotnictví je nekompetentní“

Protidrogoví odborníci byli pohoršeni hlavně tím, že Úřad vlády se nezeptal nikoho z odborné obce na názor. „Je skandální, že se to odehrává v tichosti bez diskuse odborné veřejnosti,“ uvedl adiktolog Petr Hrouzek z Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Podle expertů je problém, že ministerstvo zdravotnictví není pro koordinaci protidrogové politiky vhodné.

„Nízká kompetentnost ministerstva zdravotnictví v oblasti protidrogové politiky se projevuje dlouhodobě, obzvláště zřetelná je právě v těchto dnech, kdy ministr Adam Vojtěch odmítl řešit katastrofu, kterou způsobilo jeho ministerstvo snížením peněz na výměnu injekčních stříkaček a poskytování substituční léčby,“ řekla předsedkyně rady Asociace nestátních organizací Helena Rampachová.

„V žádném případě by tímto krokem nedošlo ke zhoršení péče o drogově závislé. Ministerstvo je plně kompetentní k odbornému zastřešení této agendy,“ řekl Právu mluvčí ministerstva Jan Brodský. Dodal, že i v jiných zemích protidrogovou politiku řídí ministerstva zdravotnictví.