Komunisté podporují menšinový kabinet ANOČSSD, který vede premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Premiér v sobotu na konferenci Globsec v Bratislavě v reakci na protesty v ČR uvedl, že se v tuzemsku nebude měnit vláda na základě demonstrací.

Babiš: Kvůli demonstracím se vláda měnit nebude, nejsme Slovensko

Komunisté chtějí v červenci zhodnotit, zda se daří prosadit jejich sedm základních programových bodů. „To, že probíhají demonstrace pro nás ještě neznamená, že máme slevit z těch svých sedmi bodů programu,” uvedl Filip.

Podle něj ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) neudělala žádný krok, který by zpochybnil fungování justice. „Na druhou stranu, my jsme velcí kritici současného systému,” dodal Filip.

Podle předsedy KSČM nemají protesty racionální jádro, ale každý má právo vyjádřit svůj názor. Opakované demonstrace v posledních týdnech vybízejí k demisi ministryni spravedlnosti a předsedu vlády.

Na sobotní konferenci také jeden z delegátů vyzval Filipa k odstoupení z funkce předsedy kvůli výsledkům ve volbách do Evropského parlamentu. Podle předsedy strany je hodnocení voleb naplánováno na jednání, které se má konat 29. června.

Nový program

KSČM má také nový návrh programu, schvalovat jej bude příští rok v dubnu. V návrhu je například zajištění dostupnosti bydlení a vzdělání či povinnost firem, které podnikají v ČR, odváděly v tuzemsku daně. Dokument by měl nahradit 27 let starý takzvaný kladenský program.

K návrhu programu se budou ještě letos vyjadřovat okresní a poté i krajské konference. „Pevně věřím, že to potvrdí nejenom charakter a pozici KSČM, ale že také osloví i širokou veřejnost,” uvedl první místopředseda strany Stanislav Grospič.

Mezi dalšími prioritami programového návrhu je například cíl, aby surovinové zdroje a voda zůstaly v majetku státu, případně obcí. Stát by si také měl dle delegátů ponechat strategický podíl v železniční dopravě. Grospič také zmínil možný návrat ke korporátním daním a daním z obratu zejména v případě velkých bankovních institucí.

Podle Filipa strana v sobotu také odsouhlasila přípravu takzvaných alternativních programů. Účast na konferenci podle něj byla široká, přijelo na 260 delegátů.