„My jsme se rozhodli, že si zpracujeme vlastní analýzu a vyhodnotíme si, jestli je na místě nyní postupovat dále,“ zdůraznil Zeman. Šéf státních zástupců zatím odmítl komentovat, jestli by se do případu měla vložit policie nebo zda na základě evropských dokumentů mohlo dojít k trestnému činu poškozování zájmů EU nebo k dotačnímu podvodu. Zdůraznil, že pro případné vyšetřování informací z dokumentu EK je potřeba zjistit další věci.

„Kdo žádosti o dotace vyplňoval nebo jak jsou podložené. Bude-li potřeba vyžádat si další informace, tak si je vyžádáme,“ řekl Zeman. Sedmdesátistránkový text navrhované auditní zprávy zveřejnila v pátek média. Auditoři se v materiálu zaměřují na čerpání dotací firmami z holdingu Agrofert, který Babiš vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů.

Benešová: Je předčasné mluvit o škodách

Podle návrhu dokumentu, který se ještě může měnit, je premiér po celé své vládní působení ve střetu zájmů, má vliv na firmu i na použití dotací z EU. Babiše se v neděli zastala také ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která nevidí důvod, proč premiérovi nevěřit. Je přesvědčena, že splnil zákonné požadavky na vyřešení problému, když převedl holding Agrofert do svěřenských fondů.

Čtěte také:
Babiš: Střet zájmů nemám. Ani po obžalobě neodstoupím
Česko by mohlo unii vracet 450 milionů korun, píše se ve zprávě EK
Audit Bruselu: Svěřenský fond Babišův střet zájmů nevyřešil
Další problém na východě. Rána pro Babiše, píší zahraniční média
Lhal, kňoural a odešel jako srab. Opozice se ostře pustila do Babiše
Agrofert: O výsledcích auditu nic nevíme, zákony neporušujeme

V pořadu Partie televize Prima také prohlásila, že je předčasné mluvit o možných škodách. Návrh auditní zprávy doporučuje vrátit zhruba 450 milionů korun vyplacených Agrofertu na dotacích. „Já bych počkala na konečný závěr. Sama vím, že jeden soud řekne toto a druhý řekne opak, i Evropská unie může mít závěry různé,“ řekla Benešová.