Brusel chce vrátit veškeré dotace, které Agrofert od února 2017 obdržel.

Skutečnost, že se česká ministerstva a fondy pokouší nahrazovat výpadek evropských peněz pro Agrofert z národního rozpočtu je podle TI „nezákonné jednání” a porušení rozpočtových pravidel i povinnosti péče řádného hospodáře.

ČTĚTE TAKÉ
Agrofert musí vrátit všechny evropské dotace od února 2017. Babiš je ve střetu zájmů
Lhal, kňoural a odešel jako srab. Opozice se ostře pustila do Babiše
Reakce ČSSD na Babišův střet zájmů: Vyčkáme, neznáme, uvidíme
 Babiš: Jsem šokován. Česko žádné dotace nebude muset vracet

„Pro ty konkrétní úředníky i členy dozorčích rad fondů to může mít poměrně vážné důsledky, včetně trestněprávních,” upozornil Ondráčka s tím, že podle názoru TI může jít o nezákonnou praktiku.

TI podala podnět Evropské komisi loni v září. Podle Ondráčky dala EK na základě auditu a závěrů právní služby „plně za pravdu”.

Video

Andrej Babiš a následná vystoupení v Poslanecké sněmovně. Zdroj: psp.cz

„Ukazuje se, že premiér Babiš je ve střetu zájmů, zůstal ovládající osobou Agrofertu a jeho skutečným majitelem a plyne z toho to, že Agrofert na dotace nárok nemá,” shrnul s tím, že „není možné, aby české i evropské rozpočty zůstaly bezednou pokladničkou pro premiéra Babiše a jeho firmu”.

ČTĚTE TAKÉ
Agrofert dostal ze státní kasy už 200 milionů korun, které Evropa zřejmě neproplatí

Až šest miliard korun ročně

Podle TI Babiš cíleně a promyšleně obcházel pravidla, aby neutrpěla jeho firma. Částka, která je ve hře, se šplhá podle Ondráčky k půl miliardě korun.

David Ondráčka z Transparency International

David Ondráčka z Transparency International

FOTO: Petr Horník, Právo

Česko bude muset škodu prostřednictvím ministerstva financí vymáhat po Agrofertu.

Ondráčka zdůraznil, že EK vztáhla otázku střetu zájmů k únoru 2017, kdy začal platit český zákon o střetu zájmů, což podle TI znamená, že Agrofert nebude mít nárok ani na tuzemské dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky. Ročně se podle Ondráčky může v souhrnu jednat o čtyři až šest miliard korun.