14:00 - Hlasování v Česku skončilo a začíná sčítání. Výsledky však mohou být zveřejněny až v neděli po skončení hlasování ve všech zemích EU.

 Přehled k volbám do Evropského parlamentu 2019

12:18 - Zájem o volby do Evropského parlamentu není ani v sobotu příliš vysoký. V krajích je účast nejčastěji mezi 15 a 21 procenty, v Praze kolem 30 procent.

10:52 - Internet se baví údajným kódovaným vzkazem Pirátů směrem k premiérovi Andreji Babišovi. První písmena povolání prvních devíti kandidátů strany dává dohromady pozdrav "Bureši čau".

Piráti mají na volebním lístku vtipnou šifru. Stačí si přečíst počáteční písmena profesí u prvních 9 kandidátů. #burešičau (Cais via twitter)Posted by Lenka Snajdrova on Friday, May 24, 2019

10:21 - „Volby jsou důležité kvůli tomu, že stojíme na křižovatce z hlediska budoucnosti podoby Evropské unie - zda bude Evropa silnější a integrovanější nebo naopak nastane proces oslabování,” řekla novinářům zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se úřadu ujme za tři týdny.

Podle Čaputové se v těchto eurovolbách staly silným prvkem protievropské síly. Za důležité označila, aby se lidé zúčastnili hlasování, a vyjádřila přesvědčení, že tentokrát Slovensko nebude z hlediska účasti na chvostu unijních zemí. Vrcholní slovenští politici - prezident, šéf parlamentu i premiér - již ve středu v televizních projevech vybídli obyvatele země, aby volby do EP neignorovali.

08:24 - Překvapením voleb do Evropského parlamentu v Irsku by mohla být Strana zelených se ziskem až tří ze 13 mandátů. Podle irských médií to vyplývá z výsledků průzkumu provedeného u hlasovacích místností, které se uzavřely v pátek ve 22:00 místního času (23:00 SELČ). Irové podle všeho v souběžně konaném referendu schválili uvolnění pravidel pro rozvody.

08:16 - Volební komisaři po uzavření volebních místností ve 14:00 hlasy pro jednotlivé kandidáty spočítají a odešlou Českému statistickému úřadu. Ten se zveřejněním výsledků bude muset počkat do nedělních 23:00, až skončí hlasování i v dalších zemích EU. Nejdéle se bude čekat na Itálii.

Kdy se volí v Evropě do Evropského parlamentu

Kdy se volí v Evropě do Evropského parlamentu

FOTO: Novinky

08:11 - Hlasování už v 6:00 SELČ začalo v Lotyšsku, o hodinu později na Slovensku a na Maltě. V těchto zemích na rozdíl od Česka, které má jako jediné z unijní osmadvacítky dva volební dny, hlasování skončí už večer.

První den voleb do europarlamentu: Babiš chválil evropský projekt, Zeman mluvil o testu spokojenosti

O přízeň voličů se uchází 841 kandidátů, které nominovalo rekordních 39 stran, hnutí nebo jejich koalic. Zvoleno ale může být jen 21 adeptů na europoslance. V pátek se účast pohybovala zhruba od deseti do 20 procent.

Video

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman volí