Hladina v Labské přehradě stoupla od středečního rána o více než tři metry. „Voda patrně půjde přes bezpečnostní přeliv během noci na čtvrtek. Déšť na horách sice polevil, musíme ale počítat s určitou dotokovou dobou a tajícím sněhem, který voda s sebou bere,“ konstatovali na dispečinku Povodí Labe.

Přehradu Labská nyní plní okolo jednadvaceti kubíků vody za sekundu. Odtok je kvůli rekonstrukci spodních výpustí deset kubíků. „Rozdíl mezi přítokem a odtokem se musí dřív nebo později projevit přelivem vody přes kótu přelivu. Kvůli stavbě nelze odpouštět víc nežli těch deset kubíků za sekundu, “ předjímají dispečeři.

ČTĚTE TAKÉ
Rozvodněné řeky zatopily domy na Vsetínsku, v noci má dál pršet
Pršet bude ještě víc, meteorologové rozšířili varování i před povodněmi

Voda se měla přes bezpečností přeliv labské přehrady naposledy valit skoro na den přesně před měsícem, kdy docházelo k masivnímu tání sněhu.

Les Království je pod kritickou kótou

Hladina další přehrady na Labi, Les Království, postavené stejně jako Labská v první polovině 20. století, zůstávala středeční večer hluboko pod kritickou kótou přelivu. Vodnímu dílu u Dvora Králové nad Labem scházelo do naplnění skoro sedm metrů a hladina přehradní vody od středeční třetí hodiny odpoledne klesala.

Hladina vody v některých dalších přehradách v labském povodí stojí těsně pod hranicí možného přelivu. Pouhých třicet centimetrů do maxima schází jizerskohorské přehradě Bedřichov na Černé Nise, jejíž hladina doposud každou hodinu stoupala o dva centimetry. „Snažíme se nezhoršovat situaci pod hrází a přehrady zatím plníme. Můžeme si to dovolit, jelikož předpověď je příznivá. Deště by měly slábnout a nakonec do pátku ustat,“ vzkázali z vodohospodářského dispečinku.

Půlmetr pod čarou naplnění je voda v další jizerskohorské nádrži Josefově Dole na Kamenici. Dva hladinové metry scházejí do maxima donedávná vyprahlé Rozkoši u České Skalice na Náchodsku, půldruhého metru Seči na Chrudimsku a metr Vrchlici na Kutnohorsku.

Vodohospodáři se snaží využít deštivého počasí a přehradní nádrže, pokud možno, naplnit na maximum. „Balancujeme po posledních suchých letech na obě strany, abychom mohli případný nedostatek vody dotovat,“ tvrdí vodohospodáři.