Vládní zákon reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část služebního zákona týkající se podnikání příslušníků bezpečnostních sborů. Návrh zákona ve Sněmovně hájil ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle něj by se měl týkat policistů, hasičů, celníků, příslušníků Vězeňské služby, členů Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace. Podle dřívějšího ustanovení zákona o služebním poměru nemohli příslušníci sborů provozovat jinou výdělečnou činnost.

Ministerstvo vnitra tady motivuje policisty, aby si mohli melouchařitposlankyně Jana Černochová (ODS)

Černochová: Hrozí zrušení služebního poměru

Návrh ministra vnitra ve Sněmovně kritizovala především poslankyně za ODS Jana Černochová. Ze současného návrhu podle ní není jasné, jaké práce na vedlejší pracovní poměr by tito státní zaměstnanci mohli dělat.

„Ministerstvo vnitra tady motivuje policisty, aby pracovali na vedlejšák a mohli si melouchařit,” zlobila se Černochová.

„Tyto snahy jsou nepřípustné a ve finále to povede k úplnému zrušení služebního poměru a benefitů s tím spojených. Měli bychom se naopak snažit nabízet služební poměr podobný tomu, jak to mají vojáci. To je prověřeno praxí, na rozdíl od tohoto experimentu, který navrhuje vláda,” kritizovala návrh poslankyně ODS Jana Černochová.

I přes výhrady a hlasování ODS byla ale novela většinou ve Sněmovně prosazena. Poslanci TOP 09, KSČM a SPD se hlasování zdrželi.