"Rozhodně to není varianta, s jakou jdu na Hrad," řekl Gross v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Naznačil ale, že když ho ČSSD nevyzve k odstouopení, tak se za několik dní za Klausem vrátí, aby mu navrhl demisi lidoveckých ministrů.

Premiér také odmítl, že by vláda, pokud by z ní odešla jedna z menších koaličních stran, musela znovu jít za prezidentem nebo žádat o důvěru Sněmovnu.

Klaus v neděli výslovně možnost menšinové vlády neodmítl, odkázal v Džiddě na svá dřívější stanoviska k této variantě, kdy ji striktně odmítal.

"Nepřipadá v úvahu, že bych kývl na jakousi menšinovou vládu, která by měla neurčitou podporu...," řekl Klaus například ve středu.

Schůzka bude ve 20 hodin

Koaliční krize naplno vypukla v sobotu, kdy lidovci vyzvali premiéra Grosse, aby kvůli nejasným majetkovým poměrům jeho rodiny odstoupil z funkce.

Předseda vlády na oplátku vyzval KDU-ČSL, aby její ministři z vlády odešli, pokud budou na jeho demisi trvat. Podle něj nemohou zůstat ve vládě, když mají k jejímu předsedovi nedůvěru. [celá zpráva]

Prezident dnes končí svou pětidenní cestu do Jordánska a Saúdské Arábie. Do Prahy by měl přiletět  kolem 17:30 SEČ. Schůzka se podle mluvčí ČSSD uskuteční ve 20:00 na Pražském hradě.