Na náměstí se sešlo několik stovek příznivců hnutí SPD i desítky jejich oponentů. Na místě byla policie i členové antikonfliktního týmu. Po několika desítkách minut došlo k několika drobným potyčkám. Těžkooděnci před 18. hodinou vytlačili oponenty z horní části náměstí. „Gestapo! Chráníte fašisty!” ozývalo se z hloučku odpůrců SPD.

Policisté na náměstí zadrželi deset lidí kvůli neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Vedle Okamury a lídra kandidátky SPD pro evropské volby Ivana Davida na akci vystoupili rovněž předseda nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders a předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová.

Demonstrace na pražském Václavském náměstí

Demonstrace na pražském Václavském náměstí během akce SPD

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Součástí akce bylo i vystoupení skupiny Ortel.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Šarvátka během demonstrace SPD (zdroj: Novinky.cz)

V dolní části Václavského náměstí ve čtvrtek odpoledne souběžně proběhla akce nazvaná Hluková olympiáda, jejíž účastníci využili trumpety, píšťalky či řehtačky, jejichž zvukem chtěli vyjevit nesouhlas s akcí nacionalistů.

Předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová a předseda nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders na demonstraci na Václavském náměstí.

Předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová a předseda nizozemské Strany pro Svobodu Geert Wilders na demonstraci na Václavském náměstí.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na pořádek dohlížely desítky policistů.