Nenávistné zprávy zaplavily facebookový profil Bangy poté, co odešel z předávání cen Český slavík za rok 2015. Reagoval tak na ocenění hudební skupiny Ortel a jejího zpěváka Tomáše Hnídka. Mnozí pisatelé dokonce Bangovi vyhrožovali smrtí.

„Když se ve společnosti o něčem začne mluvit, tak mám jistotu, že z pěti témat se u tří chytnu,“ říká Radek Banga, který by měl příští rok maturovat.

Radek Banga

FOTO: Milan Malíček, Právo

Před soudem nakonec skončil jeden muž, který mimo jiné napsal, že lidé jako Banga musí „opustit naši bílou vlast a Evropu, nebo lépe, poslat je do plynu, jako dřív.“ Za to jej okresní soud potrestal 100 hodinami veřejně prospěšných prací. Zpěvák chtěl být přítomen u jednání v pozici poškozeného, s kterou jsou spojena i zákonná práva, soud mu ovšem jeho žádost zamítl.

Za rasistické urážky zpěváka Bangy muž k soudu nepůjde. Zaplatil odškodné

„Stěžovatel je přesvědčen, že soud jej nemohl jako poškozeného vyloučit. Proti rozhodnutí o nepřipuštění poškozeného neexistuje žádný opravný prostředek. Nepřipuštěním stěžovatele mu soud odejmul možnost se k věci detailněji vyjádřit, objasnit kontext stíhaného jednání, který nebyl zřejmý ze spisu,“ stálo ve zpěvákově stížnosti.

Historické paralely

„Písemné útoky na sociálních sítích představují dle ÚS sice technicky specifický, avšak k nástrojům starších totalitních ideologií snadno připodobnitelný způsob nepřípustného vedení politické boje. Je třeba zkoumat, nakolik je také sdělené na facebookovém profilu odlišné kupříkladu od pomalování výlohy obchodníka náležejícího k jiné společenské menšině,“ konstatoval soudce Filip.

Video

Bangova právní zástupkyně Klára Kalibová z organizace In IustitiaZdroj: Petr Kozelka, Právo

„Hrozivé historické zkušenosti se stigmatizací společenských menšin se nemohou projevovat pouze v přijetí obecně ochranné trestní legislativy, ale měly by nalézt svůj odraz i v hlubším zkoumání pochopení újmy jejich adresátů. Soudy tak musí vždy zkoumat, jak se jednotlivý útok projeví v individuální sféře konkrétního jedince, a nakolik jde pouze o nepřípustnou neadresnou politickou kampaň. Z uvedené nelehké situace však soudy nemohou unikat tak, že se procesními postupy budou hlasu těchto potencionálních poškozených preventivně vyhýbat,“ dodal Filip.

Za výhrůžky smrtí zpěváku Bangovi dostal muž podmínku, urážky psal na Facebooku

Nové jednání u kladenského soudu se ale konat nebude. ÚS sice zrušil usnesení kladenského soudu, ale jedním dechem dodal, že nové projednávání by zase zasáhlo do práv již jednou potrestaného muže. Banga má ale otevřenou cestu domáhat se satisfakce v občanskoprávním řízení.