„Výroky prezidenta Klause o nové straně mě nepřekvapují. S ODS se rozešel už v roce 2008, všichni si ho pamatujeme z roku 2013 na volebních billboardech strany paní Bobošíkové,” uvedl v prohlášení předseda ODS Petr Fiala.

Reagoval tak na slova bývalého prezidenta a zakladatele ODS Václava Klause o tom, že strana směřuje k politické bezvýznamnosti a měl by vzniknout nový pravicový subjekt.

ODS jde k bezvýznamnosti, musí vzniknout nová strana, říká exprezident Klaus

„Včerejší (středeční) rozhodnutí vedení ODS, respektive jejího poslaneckého klubu, mne nepřekvapilo,” uvedl Klaus. „Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno, nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce,” uvedl Klaus starší.

Od ODS se prý odklonil Klaus

Dodal, že jejich cesta k politické bezvýznamnosti je zcela přímočará. „Dříve či později musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana. Dlouho jsme mnozí sázeli na ODS. Teď už snad každý ví, že to není možné,” dodal.

Předvolební billboard bloku Hlavu vzhůru! v Ostravě

Předvolební billboard bloku Hlavu vzhůru!

FOTO: Aleš Honus, Právo

Fiala mu slova vrátil s tím, že ten, kdo se původně od strany odklonil, byl Klaus.

„Pokud se někdo odklonil od původní ODS, nebylo to současné vedení ODS, ale bohužel Václav Klaus. ODS byla založena jako konzervativně liberální strana s jasným prozápadním směřováním. Tak jsem ODS vždy vnímal a na tuto tradici navazuji,” dodal Fiala.

Klub ODS ve středu večer doporučil Václavu Klausovi ml., aby z klubu po jeho výrocích na plénu Sněmovny, kde během projednávání zákona o GDPR pronesl výrok, kdy přirovnal český parlament k židovskému výboru, který místo toho, aby schvaloval zákony, tak jen rozhoduje o tom, koho pošle do transportu. Předseda ODS se za něj následně na plénu omluvil.

Fiala se ve Sněmovně omlouval za slova Klause ml. o židovských transportech
ODS vyzvala Klause ml., aby odešel z poslaneckého klubu. Ať mě vyloučí, vzkázal