Když pak v závěru pátečního aktu zazněla z reproduktorů písnička Rakeťák kapely Těžkej Pokondr doprovázena sérií salv, začali vojáci házet vysoko do vzduchu své čepice.

"Jsem smutný, moc smutný. Zavírám útvar v době, kdy je rozpoutaný válečný konflikt. S námi už se nepočítá," svěřil se svými pocity velitel útvaru pplk. Miroslav Hudeček. Jak uvedl, vojsko protivzdušné obrany působilo v několika městech na Ostravsku od ledna 1950.

"K 1. lednu 2000 jsme opustili Ostravu v dobré víře, že jako poslední posádka raketového vojska v regionu budeme působit ve Frýdku-Místku. Bohužel, k 31. březnu se útvar v rámci reformy ozbrojených sil jako neperspektivní posádka ruší," řekl.

"Připadá mi to neskutečné"

"Je mi těžko u srdce, byl jsem u útvaru od roku 1958, prožíval jsem s ním dobré i zlé. Připadá mi neskutečné, že útvar končí. Usilovali jsme o jeho záchranu, ale nepodařilo se nám to," uvedl ve své krátké řeči před nastoupenou posádkou plukovník v záloze Josef Suk (73). Deset let má u protiletadlového vojska odslouženo prap. Julius César (58) z Frýdku-Místku, který poslední rok a půl v útvaru pracoval již jako civilní zaměstnanec.

"Není to nic povzbuzujícího ztratit v této složité době práci," povzdechl si. "Bylo to tady skvělé, nepoznal jsem lepší lidi. U útvaru jsem od roku 1992. Nové místo jsem si našel u vojska v Opavě," řekl pprap. Martin Kuráň (30) z Havířova. Nyní je ještě v útvaru 60 zaměstnanců. "Jedenáct je civilních, zbytek jsou vojáci. Kolem 90 procent vojáků už nové uplatnění má, budou v útvarech ministerstva obrany po celé republice.

Z jedenácti občanských zaměstnanců však zatím našli práci pouze tři. Je to těžké hledat místo v kraji s vysokou nezaměstnaností," řekl velitel pplk. Hudeček. Npor. Alena Kučerová byla u raketového vojska 22 let: "Jsem z toho velmi špatná, že se útvar ruší. Chci do zálohy." O areál kasáren v Místku má zájem město.

"Majitelem nemovitostí bychom se mohli stát od 1. července. Je mnoho variant, jak by se areál, k němuž patří i 160 hektarů lesa, dal využít. Uvažujeme, že by tady mohl být například zábavní park. Zřejmě uděláme veřejnou anketu a o budoucím využití budou rozhodovat také občané," řekl Právu místostarosta Frýdku-Místku Ivan Vrba (KSČM).